За шеста поредна година подкрепяме организации, които работят с пострадали от домашно насилие - жени и техните деца. Всички избрани 8 организации имат активни кампании в Платформата.бг и набират средства за своите каузи и обща мисия. В началото на април ще обобщим постигнатите резултати и ще добавим към тях суми до 5000 лв. от Фонд за подкрепа на жени, пострадали от домашно насилие, който управляваме.
Какви са предизвикателствата, пред които се изправят всички тези организации и от какво имат най-много нужда. Какви са съветите на техните специалисти към нас, когато срещнем случаи на насилие. И какво още трябва да знаем за борбата с насилието.
Представяме отговорите и на другите 4 организации.
Ето какво ни споделиха и от Фондация EMPROVE, Сдружение "Самаряни", Фондация П.У.Л.С. - Перник и Сдружение "Жените на Казанлък".
За какво най-често се обръщат към вас жертвите на насилие?
EMPROVE: Една от основните ни задачи е да прeобърнем обществените нагласи относно стигмата, че жените претърпели насилие са жертви. Стремим се да се фокусираме върху силата, която тези жени носят, поемайки по пътя към новия си живот. Именно този наратив стои зад името на първата по рода си общност от жени, излезли от токсични отношения - #ЖенитеSurvivors (https://emproveproject.com/zhenite-survivors/). Тя е и една от причините много жени да се обръщат към нас - с желание да подкрепят други жени по пътя им към личното им овластяване, ставайки част от тази общност. Не са редки случаите, в които се свързват с нас и с ясната заявка за правна консултация, юридическа подкрепа или терапевтична такава. Има и ситуации, в които жената има нужда да бъде изслушана и подкрепена в процеса по валидиране на първите знаци, че отношенията, в които се намира са токсични, а понякога с нас се свързват и нейни близки, с молба да ги насочим за съвети как да й помогнат.
Не на последно място за помощ към нас се обръщат и близки, приятели, колеги на жени, които са в токсична връзка - това за нас е ясен признак, че обществото все по-силно осъзнава ключовата си роля в решението на този проблем.
"Жените на Казанлък”: В Центъра за превенция на насилието над жени и деца се обръщат към нас пострадали от домашно насилие и насилие, основано на пола. Някои от тях се нуждаят от съдействие за издаване на Заповед за незабавна и /или постоянна защита, съгл. ЗЗДН. Често пострадалите жени не разполагат със средства за извършване на правните действия от страна на адвокат, затова правните консултации и представителството в съда са безплатни за жените. Нуждаят се и от психологически консултации, които също са безплатни, настаняване в Кризисен център или друго защитено жилище, търсят съдействие за намиране на работа, съдействие за издаване на медицински документ за установяване на състоянието на пострадалата след физическото насилие.
Само през март 2024г. за помощ и съдействие към нас са се обърнали 7 жени, пострадали от различни форми на домашно насилие, като две от тях са с деца/ на 10 и 16 г./, свидетели на насилието. Пострадалите жени се обръщат към нас за помощ, подкрепа и съдействие. Обаждат се, идват, разказват. Объркани са. Сами те не могат да се справят с насилието. Ние ги изслушваме, без упрек и заедно търсим начини за помощ и подкрепа.
“Самаряни”: Най-често пострадалите лица търсят съдействие за изготвяне на молба по ЗЗДН или се допитват за това какво могат да предприемат в ситуацията, в която са попаднали и искат информация относно реда и условията за настаняване в кризисен център.
Фондация П.У.Л.С.: Работим с пострадали от домашно насилие, физическо насилие, психическо насилие, сексуално насилие: трафик на хора, риск от попадане в трафик.
Най–голям е броят на случаите с психологическо и физическо насилие. Част от потърпевшите се обръщат за помощ непосредствено след преживян инцидент, други след определено време, трети индиректно показват, че са в ситуация на домашно насилие под предтекст, че тази информация им е необходима за техен близък или приятел.
Често обаждащите се или дошлите на място не са готови да предприемат нещо веднага, нужно им е да си изяснят ситуацията, да получат подкрепа, да бъдат изслушани и да мине време преди да се престрашат да предприемат и конкретни стъпки за излизане от ситуация на насилие. Затова първичната консултация и индивидуална оценка е изключително важна по пътя на оказване на емоционална подкрепа, изготвяне на план за сигурност при кризисна ситуация и превиниране на рисковете.
Към услугите на Фондация “П.У.Л.С.“ се обръщат както самите лица търсещи помощ и подкрепа, така и се консултират близки на пострадали от насилие, представители на неправителствени организации, на институции в лицето на полиция, посолства, Отдел „Закрила на детето“, журналисти, учители, лекари и др.
Какви съвети бихте дали на близки на жертви на насилие - как те могат да помогнат?
EMPROVE: Една от темите, на които активно наблягаме е изключително ключовата роля на Подкрепящата мрежа от близки, приятели и работодатели в такъв момент. На базата на натрупан опит и работата ни с терапевти и самите Жени Survivors, в EMPROVE сме разработили набор от полезни съвети и първи знаци на токсичност, които да служат като ориентир, когато близките имат съмнения за насилие. Наскоро лансирахме и изключително полезен viber chatbot (https://www.viber.com/emprove), чрез който тази информация да е достъпна бързо и лесно и в условия на защитена среда и конфиденциалност. А когато ситуацията вече е налице и близките са нясно, че има насилие, на първо място ги съветваме да не притискат жената, а да й покажат, че са там за нея, в готовност да я изслушат и подкрепят. Всички останали съвети за разпознаване на първите знаци и заблуди и справянето с тях сме описали подробно в чатбота и той вече е предоставил над 190 хиляди отговори на запитвания от нашите последователи.
"Жените на Казанлък”: Споделянето и признаването на насилието е първата стъпка към изхода, колкото и невъзможен да изглежда. Временното прекратяване на насилието и самообвинението намаляват вероятността от споделяне на насилието. Живеем в малък град, където хората се познават, същeствуват стереотипи и предразсъдъци. Може би първите хора, към които се обръщат пострадалите са имено близките. Съветваме ги да не премълчават за проявеното насилие, да сигнализират на 112 или националните телефонни линии, да информират и насочват към други служби при необходимост. Съветваме близките да изслушат пострадалата жена и/или дете, да окажат емоционална подкрепа, защото домашното насилие не е личен проблем, а проблем на цялото общество. Понякога една протегната ръка от близък, една увереност, че пострадалата не е сама, може да промени, да спаси човешки живот. Може да насърчи пострадалите да говорят, да потърсят помощ, защото има изход.
Особено деликатна е ситуацията, когато дете е свидетел на насилие и/или към него е проявена агресия. Тогава съветваме децата незабавно да се обърнат към Националната телефонна линия за деца и да сигнализират класен ръководител или психолог, както и да се обърнат към Агенция за закрила на детето, Полицията. Само заедно, без да изоставяме нито една жена и дете можем да се справим успешно с днешните предизвикателства, свързани с насилието.
“Самаряни”: Би било много добре, близките да оказват морална подкрепа на пострадалото лице, изразявайки вярата си в неговите способности да отхвърли насилието и да се справи с обстоятелствата в живота си. Да го окуражат незабавно да потърси помощ или самите те да се обадят на тел. 112, ако ситуацията го изисква, както и да го насочат да потърси юридическа консултация относно ситуацията си. Да го насочат и към получаването на специализирана психосоциална подкрепа, необходима за възстановяването му от преживяното, защото само предприемането на мерки в защита на законовите му права с подкрепата на юрист, не е достатъчно.
Да го насочат към Кризисен център за пострадали от насилие лица, ако няма възможност и място, в което да отседне, за да напусне средата на оказване на насилие над него. И ако това е майка, живееща заедно с децата си в такава среда на насилие, то най-доброто, което тя може да направи за тях, е да ги отдели от тази среда и да не позволява те да стават свидетели на насилствено поведение спрямо нея и/или спрямо тях. Насилието не е нормална и естествена форма на комуникация между двама души и ако това е връзка между партньори - то тя по никакъв начин не е благоприятна среда за децата им. Никой човек не е длъжен да понася такова отношение и няма нужда да го търпи, защото изход винаги е възможен, когато има необходимата подкрепа. Пострадалият не е виновен за случващото се насилие и не бива да му се вменява вина за това. Той има нужда да бъде чут, разбран и подкрепен от някой до него
Фондация П.У.Л.С.: Да повярват и да покажат своята подкрепа, да бъдат разбиращи. Да говорят с пострадолото лице с уважение, да не го осъждат, да не критикуват. Да насочат към служба за подкрепа на хора, преживели насилие.
За какво най-често не ви достигат средства във вашата организация?
EMPROVE: През последните няколко години дейността и полето на действие на EMRPOVE се разшири значително, благодарение на растящата ни мрежа от доброволци и ментори терапевти, артисти, както и работодателските организации, с които си партнираме все по-активно на ниво грижа за менталното здраве и осведоменост на техните служители. Средствата са винаги важен елемент, когато се касае за кампании и събития с голяма аудитория, при които се ангажира по-голям човешки ресурс и са необходими повече усилия на ниво организация. Изключително революционна за дейността ни е програмата “Мисия възможна” на Български фонд за жените, която е първа по рода си програма за предоставяне на т.нар. Core funding за организациите. Предизвикателство е да пътуваме с екипа и нашите арт проекти на всички места из страната, където подкрепата ни би била нужна. Това е свързано с множество разходи от различно естество, като полагаме много усилия да осигурим нужните за това средства, но и предоставяме дистанционна подкрепа на жени и онлайн лекции за компании и заинтересовани страни в страната и чужбина.
"Жените на Казанлък”: Най-често не ни достигат средства за укрепване капацитета и устойчивостта на организацията ни за постигане на поставените цели и задачи. Голяма част от екипа ни работи на доброволни начала, а за да се поддържа мотивацията и ангажираността на екипа, е важно и те да получават възнаграждения за своя труд. Дейностите и програмите ни за работа нарастват, с което се увеличава и необходимостта от повишаване капацитета на организацията.
“Самаряни”: Разнообразни са начините и формите на подкрепа, която оказваме към пострадалите от насилие лица и деца, и затова нещата, за които имаме нужда от допълнителни финансови средства са също толкова многообразни, например:
- за празнуване на рождени дни на децата, Коледни партита с подаръци, храна, дядо Коледа, аниматори и др.; за пътувания с децата до различни места; за оказване на подкрепа за специфични нужди на деца, свидетели или пострадали от насилие, които са настанени в Кризисния център или вече са го напуснали, но все още имат нужда от периодична подкрепа; за осъществяване на превенция в училищата срещу тормоза в училище;
- за организиране на ателиета с жените, екскурзии, трудотерапия; за обучения за придобиване или развиване на умения; за осигуряване на подкрепа за специфични нужди на пострадалите от домашно насилие - медицински прегледи, медикаменти и др.;
- за подновяване на средата и условията на живот в Кризисния център, като обновяване на обзавеждането и извършване на ремонтни дейности в него,
- за адекватно заплащане на екипа ни от висококвалифицирани, способни и изключително всеотдайни специалисти; за тяхното включване в допълнителни, специализирани обучения в подкрепа на подготовката им за консултативния процес, който водят по отношение на пострадалите лица; за подготовката и включването на доброволци към екипа ни; за поддържането на работата на нашата 24-часова консултативна линия - 042/64 11 11, в подкрепа на пострадали от насилие лица;
И още много дейности, свързани с превенция на насилието.
Фондация П.У.Л.С.: Организацията ни се финансира благодарение на проекти, дарения и държавно делегиран бюджет. Средствата са ограничени, тъй като постоянното финансиране не покрива всички нужди – храна, лекарства, сметки, ремонти. Определено едно от най-големите ни предизвикателства е свързано с осигуряване на средства за поддържане на базата. Центърът ни е изключително посещаван – над 400 души всяка година посещават консултативните ни програми, на над 60 предоставяме подслон и временен дом в кризисния център.
Какво трябва да знае широката общественост за вашата дейност?
EMPROVE: Стараем се да въвличаме максимално много хора, работодателски организации, медии и публични личности, като равноправни носители на отговорността за необходимата промяна в обществените нагласи по въпроса за домашното насилие. Не случайно наш основен фокус е и ранната превенция и разпознаване на първите прояви на токсичност, както и дестигматизацията на темите, касаещи менталното здраве както при жените, така и при мъжете. Терминът „домашно насилие“ е придобил такива размери, че „удобно“ ни отклонява от факта, че тормозът не се случва само у дома, а и на работното място.
И не на последно място - съществена роля за промяна на нагласите има и преобръщането на наратива, който владее медийното пространство от години, що се касае до насилие - това, за което апелираме е акцентът и фокусът да се изместят от ролята на жертва, към ролята на жената сървайвър и нейната лична сила. Всички наши кампании и програми разказваме тук: www.emproveproject.com, както и във всички социални мрежи - последвайте ни и бъдете част от промяната!
"Жените на Казанлък”: Като гражданска организация, ние сме говорители на общността, която представляваме, защитаваме интересите на всяка жена и дете, които имат нужда от подкрепа. Разработваме и изпълняваме различни инициативи за постигане на общество без насилие, без дискриминация и за равнопоставеност. Разполагаме с Център за превенция на насилието, подкрепа и съдействие и обучителен център.
В Центъра се предоставят безплатни специализирани програми в подкрепа на жени и деца, пострадали от насилие и дискриминация.
Нашата мисия е „Заедно за правата на жените“. Мисия, която е възможна. Защото нашият глас вече се чува, защото той е гласът на всяка една жена. И ние ще продължаваме да надигаме този глас, докато не се почувстваме равноправни и уважавани в обществото - в едно общество, което е свободно от домашно насилие и насилие, основано на пола и осигурява развитието на таланта и потенциала на всяка жена и/ли дете.
“Самаряни”: Ние сме екип от вдъхновени личности, които вярват, че всяко усилие съдейства, за да се случи част от тази желана от нас промяна, която носи по-добро бъдеще за децата, младежите и семействата в нашата общност. Затова и част от нашата мисия е да вдъхновяваме местната ни общност, като я приканваме и увличаме в това да участва в подкрепа на постигането на трайна промяна и повишаване благосъстоянието на всеки човешки живот.
20 години екипът на Кризисен център “Самарянска къща”, с подкрепата на Община Стара Загора, дарители, доброволци, партньори, симпатизанти, старозагорци, сме отстоявали правото на всяка жена, дете, семейство… на живот без насилие, всеки ден с РАЗБИРАНЕ, УВАЖЕНИЕ, ГРИЖА, СЪЧУВСТВИЕ и ДОБРОТА, чрез оказване на ПОДКРЕПА и ПОМОЩ, като споделяме НАДЕЖДА и ВЯРА, вдъхваме ДОВЕРИЕ и СИЛА, към ПРОМЯНА и ВДЪХНОВЕНИЕ за един нов ЖИВОТ, изпълнен с ЛЮБОВ...
П.У.Л.С. Перник: Фондация “П.У.Л.С.“ вече 25 години предоставя директна помощ и подкрепа на хора, пострадали от насилие. През целия период от началото до днешна дата психолози, социални работници, адвокати, педагози и доброволци работят в посока превенция и рехабилитация на хора, пострадали от насилие и трафик.
Организацията развива програма за превенция на насилието чрез неформално образование, провеждане на младежки дейности, повишаване на осведомеността чрез организиране на кампании, обучения, конференции, насочени срещу насилието и др. Разработва и прилага методики за обучение на деца в различни възрасти – детска градина, училище, родители и бъдещи родители, специалисти.
През последните Фондацията разшири обхвата на своите услуги със създаването на мобилен кабинет в град Кърджали, към който регулярно се обръщат за помощ хора, пострадали от насилие.
Насилието във всичките му проявления е недопустимо накърняване на човешките права и достойнство. Екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ ще продължава и в бъдеще да развива своите програми и услуги, както чрез оказване на директна подкрепа на пострадали, така и чрез осъществяване на превенция с цел на елиминиране на насилието.
Можете да подкрепите в Платформата.бг с онлайн дарение организациите:
Сдружение "Жените на Казанлък"
Фото кредит: KAYA Productions, Вакарелов, актриса Мария Йорданова