Работата с деца, макар и да няма незабавен ефект, е определяща за промяна на общественото отношение към заобикалящата природа. За да се промени нагласата на обществото към защитените видове, трябва децата да бъдат научени да обичат природата и да я познават, да бъдат възпитани в гордост от богатството на Пирин с редки и ендемични видове. Такава е философията в основата на детските лагери, организирани от Фондация "Училище за природа", по време на които експерти биолози запознават деца с навиците и поведението на кафява мечка, белоглавия лешояд и шипоопашата и шипобедрената костенурка. Лагерите са петдневни и се провеждат през лятото на 2017-та. Първият е с 14 деца от Кресна, вторият с 10 деца от Микрево, третият с 12 деца от Благоевград.
По време на лагерите се случват всякакви неща - и смешни, и интересни. Децата научават нови и повече неща по забавен начин. Впечатлени са от биологичната информация за изучаваните видове и някои все още не проумяват как мечките раждат, докато спят.
Децата от Кресна учат за кафявата мечка. Биологът Александър Дуцов им показва нашийниците с монтиран GPS, които се слагат на мечките и как след това се проследява тяхното движение. Така се добива информация какви територии обитава съответният индивид, как се придвижва и за колко време. Решаваме да поиграем на криеница с нашийниците и да видим как наистина работят. Три деца си слагат нашийници и се скриват, след малко настройваме техниката и почваме да ги търсим. За кратко време намираме две от децата, но третото момченце не успяваме. Търсим, търсим, сигналът, който ни подава предавателят се мени и не знаем в каква посока да тръгнем. Тъкмо започва да ни обхваща тревога и Оги се появява с възглас „Хайде бе, колко време ще ви чакам да ме намерите?“. Това може да се случи и с истинските мечки – да се забият в някаква долчинка и после биолозите се чудят какво става.
Случват се и опасни ситуации, в които бързо се реагира. Докато тече лагерът с децата от Микрево, в селото избухва пожар. Затова децата са евакуирани и лагерът е довършен по-късно, преди началото на учебната година.
След лагерите децата подготвят и изнасят презентации за наученото пред своите съученици, а също пред родителите, членове на ловни дружинки и земеделски производители. Като цяло възрастните приветстват участието на децата в подобни лагери и организаторите са окуражени да продължат работата си. Подобни срещи определено карат хората да се замислят за поведението си в природата и за отношението им към околната среда.
За децата остава спомен от различното и забавно прекарване на няколко дни от лятната ваканция, но и наученото за защитените видове, които живеят в планината близо до техните населени места, заплахите и начините за тяхното опазване. Много са им харесали срещите с експертите и колко много интересни неща те знаят за мечките, лешоядите и костенурките. Придобили са нови умения за подготовка на презентации – включително работа със снимков материал и текстове. За представянето пред публика има още да се работи - пред съучениците си децата не се притесняват толкова много, колкото пред родителите си и другите възрастни.
По време на лагерите децата научават и други неща за околната среда и нейното опазване – използването на компостни тоалетни и какъв е смисълът от тях, разделянето на отпадъците, намаляване на генерирането на отпадъци, неизхвърлянето на храна, консумирането на качествена и здравословна храна. Всички деца след лагерите споделят, че ще се опитат да въведат разделяне на отпадъците и у дома си. Учителките, които придружават децата, също високо оценяват усилията за работа с децата по такава важна тема като опазване на околната среда.
Проект “Децата на Пирин в грижа за планината” на Фондация "Училище за природа" в с. Влахи, община Кресна бе с продължитленост 6 месеца и е на стойност 7380 лв. Той е един от четирите проекта, които през май 2017 спечелиха финансиране от деветото издание на програмата Мтел еко грант. Телекомът предостави близо 25 000 лева на четири малки, но стойности идеи в областта на екологията и биоразнообразието. Грантът е част от програмата за социална отговорност на Мтел "Природа с бъдеще" и се осъществява в партньорство с Фондация BCause.