На 24 февруари 2024 г. се навършват две години от нападението на Русия над независима Украйна. Хиляди са жертвите и броят им расте всеки ден. Над 5 млн. са бежанците от Украйна, които се опитват да построят новия си живот в други европейски страни. Българското общество прие бягащите от войната и показа човещина, милосърдие и воля за подкрепа още в първите дни, но по-важното - продължи да дарява своята подкрепа за останалите семейства в страната ни и да им помага да се интегрират.
През първата година на войната ние от фондация BCause работихме в режим на криза. През втората година продължихме да подкрепяме организации, които помагат на бежанците от Украйна с хуманитарна помощ или за интеграция в българското общество чрез двата дарителски инструмента - Платформата.бг и DMS (съвместно с Български дарителски форум), както и с насочване на фирмени или служителски дарения.
В поредица от кратки материали разказваме за българските дарителски инициативи през 2023 г. в подкрепа на бежанците от Украйна.
Още с пристигането на първите бежанци от войната Сдружение “Българска задруга” и Академия “Никола Тесла” започнаха съвместно да провеждат курсове по български език. Курсовете са тримесечни и дават възможност на новопристигналите да проговорят езика ни, да започнат да пишат и да четат на него, за да потърсят работа.
Около 1/3 от разходите за обученията се покриват от самите украинци. Останалата част – от дарители.
През 2023 г. партньорите проведоха 3 кампании в Платформата.бг, към които ние от фондация BCause добавихме дарение от Банка ДСК. Общата набрана сума е 27 674 лв. Академията проведе 5 тримесечни и 2 летни едномесечни курсове по български език за украинци, в които са участвали общо 910 души присъствено в София или онлайн.
От началото на агресията на Русия срещу Украйна през курсовете по български език за украинци на Академията са се включили над 2100 души. Преобладаващата част от курсистите са жени около и над средна възраст, които са в България с децата си. Почти всички са със завършено висше образование. Много малко хора започват, но не завършват курса, обичайно поради започване на работа. Някои се връщат в Украйна или заминават за други европейски страни. Като цяло курсистите работят - дистанционно в Украйна или в България. Тези, които остават, се стремят да се интегрират към живота в България.
“Войната продължава, продължаваме и ние.”, казват от Академията.
Можете да подкрепите курсовете по български за бежанци от Украйна с онлайн дарение в Платформата.бг