В края на годината искаме да ви стоплим с още един разказ за прекрасната инициатива на фондация „Състрадание Алцхаймер”.
С помощта на средствата от фонд „Нашите родители”, предоставени от фондация BCause, общо 106 възрастни души с деменция: 44 от дома в Разград и 62 от дома в Казанлък, получиха възможност за радост и допир до изкуството, което да им върне поне за малко усещането за смисъл.
Проведоха се специални арт и музикални сесии, съобразени с потребностите и възможностите на хората, бяха взети предвид техния предишен начин на живот и професии. Всяка терапевтична сесия бе посветена на определена тема и виртуално посещение.
Терапевтичните арт сесии с Мариана Петрова бяха организирани и проведени поотделно с двата дома за дементно болни хора в Разград и Казанлък и включваха:
- Виртуално посещение на Франция и Музея Лувър
- Виртуално посещение на Националната художествена галерия
- Виртуално посещение на Италия и Галерия Уфици
- Виртуално посещение на Русия и Ермитажа
- Виртуално посещение на Великобритания и Националната галерия в Лондон
- Виртуално посещение на България и Градска художествена галерия – Варна
Виртуалната разходка в музеите включваше кратко представяне на историята на музея и показване на 3-4 по-известни произведения от колекциите му. Подбраните музеи имат добре структурирани онлайн галерии, което позволява впоследствие да се подготвят и други турове с нови картини и художници;
Тематичните сесии имат своя избрана тема, около която са избрани 3-4 картини от стари майстори и/или модерни художници - бъгарски и/или чужди автори.
Участниците и от двата дома участваха с практическа работа по време на сесията – рисуване, оцветяване на шаблони, като предварително бяха подготвяни за работа с трудотерапевтите от домовете.
Представителите на двата дома вече бяха запознати с арфотерапията от времето, когато пандемията с COVID-19 започна.
Всички музикални сесии в изпълнение на арфа от Лидия Станкулова също бяха тематично организирани и проведени поотделно за двата дома в Разград и Казанлък:
- Музика и кадри от Ливан
- Симфонии на Бетовен, „Лебедово езеро“ на Чайковски, Йохан Щраус „Синият Дунав“, Вивалди
- Откриването на ЕКСПО 2020 в Дубай - с кадри от откриването на церемонията и музикален съпровод
- Денят на народните будители с концерт "С България в сърцата", организиран от българите в Дубай с кадри от изложба на Камен Донев, който е живял там доста години
- Виртуалните разходки до остров Бали и Дамаск с разказ за най-старата столица в света
- Среща с Австралия. Представяне на природните забележителности, характерни фолклорни особености, танци, облекло, флора и фауна.
По време на сесиите участниците бяха тематично подготвени с информация за държавата и музиката, която ще слушат и доколкото им позволяват възможностите – физически и интелектуални – правеха тактуване с чинели (пластмасови чинии), оцветяване, рисуване на знамена на съответната държава, предварително приготвяха храна (например преди музикотерапевтичната сесия за Ливан в дома в Разград бяха приготвили табуле).
Всички музикални и артсесии бяха организирани по запомнящ се начин – съпътствани с допълнителни дейности, насочени към създаване на позитивни емоции и провокиране на когнитивните способности на хората.
Ето какво разказва Лидия Станкулова за проектните дейности и резултата от тях:
„Музикотерапията с арфа се превърна в част от програмата на домовете от Разград и Казанлък. Очакването, подготовката, участието на хората е като празник за тях. Повишената емоционалност и приповдигнато настроение помагат на резидентите в домовете и на персонала и създават по-добра атмосфера, позитивна нагласа и помагат за преодоляването на негативните помисли, депресивните състояния, изолацията и отчуждението.
Доказателство за позитивния ефект от терапията с арфа е желанието на някои от резидентите от дома в Разград и Казанлък да танцуват и да общуват повече. Това ни разказаха с благодарност хора от екипите на двата дома, които имат наблюдение върху ежедневието и състоянието на резидентите. Те се надяват тази терапия да не свършва.“
Щастливи сме, когато с наша помощ денят на едни възрастни хора е станал малко по-светъл и благодарим на фондация „Състрадание Алцхаймер” за хубавите срещи!