Честитит празник на всички лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти! Благодарим ви! Бъдете здрави!
За първите 25 дни от началото на извънредното положение в България даренията по сметката на Фондация BCause са 966 189 лева.
На 13 март, в първия ден на извънредното положение в България, ние от Фондация BCause започнахме активна кампания под надслов „COVID-19 е причина да сме физически разделени, но социално по-близки от всякога“. В извънредната ситуация продължихме да вършим онова, което умеем най-добре – да свързваме дарители и каузи, да осигуряваме дарителски механизми, но пренасочихме част от екипа ни да работи целенасочено за осигуряване на дарителски средства, необходими на болниците.
Започнахме в Платформата.бг – сайтът за онлайн дарителство на фондация BCause.
1. Заедно с Проект #ЗАДОБРОТО обявихме първата национална кампания за справяне със спешни нужди при кризата COVID-19 в България.
Едновременно с набирането на средства ги използваме незабавно за покриване на спешни нужди на болниците в страната и София за защита на медиците и подготовка на болничните заведения да посрещнат кризата: лични предпазни средства и консумативи, медицински апарати за обдишване, друга апаратура и оборудване на болнични помещения.
За да отговорим адекватно на неотложните нужди, имаме редовна двупосочна комуникация и съгласуване с Националния щаб и директори на големите болници в София.
Първата национална кампания #ЗАДОБРОТО срещу COVID-19 в България продължи 3 седмици (активно набиране на дарения и изпращане) и подкрепи над 100 болници. Дарените средства са 569 449 лева. В тази седмица се извършват останалите заявени доставки.
2. Пренасочихме 16 725, 54 лева от други налични фондове и проекти към дейности, свързани с кризата:
- 6000 лева на Националната мрежа на здравните медиатори за работата им в ограничаване на разпространението на COVID 19. Средствата са кризисно финансиране от Фонд "Ние можем" към Фондация BCause.
- 7 525,54 лева на УМБАЛ "Александровска" - за консумативи и предпазни средства от проекта на BCause „Забавно лято, грижовна есен“, финансиран от Филип Морис България.
- 3 200 лева на МБАЛ Враца - от дарителска сметка на „Паладин Риалти Мениджмънт“ - за оборудване на специализирано Covid-19 звено в болницата.
3. Привлякохме корпоративни дарения, които в партньорство управляваме или предстои да бъдат насочени:
- Филип Морис България – 320 000 лева - за закупуване на лекарства и предпазни средства.
- Велев инвест ООД, Програма за подкрепа на НПО по време и след кризата - 50 000 лева
4. Консултирахме компании къде най-ефективно да насочат даренията си:
Хаос Груп дари 200 000лв. за закупуване на медицинска техника и консумативи, а за служителите на компанията създадохме подстраница в Платформата.бг, където служителите дариха още над 23 000лв. Още няколко компании разпространиха апела сред служителите си и им дадоха възможност да бъдат съпричастни като дарят онлайн – сред тях бяха служителите на VMware (10 000 лева дарени от служителите), Experian, A1.
5. Продължаваме да обслужваме заявките за откриване на кампании в Платформата.бг и DMSbg.com (която заедно управляваме с Български дарителски форум). Консултираме организации и болници как ефективно да управляват дарителските си кампании онлайн.
Вижте кои са активните кампании, свързани с COVID-19 – 10 в Платформата.бг и 3 в DMSbg.com
6. Фондация BCause предостави средствата за хостинг и домейна на уебсайта CoVid-19 - Научни статии и ресурси на български, който възникна като идея на журналистката Надежда Цекулова. Сайтът популяризира най-важните научни открития, свързани с лечението на инфекцията от COVID-19 и възникващите усложнения. Проектът използва единствено научни източници с доказана достоверност. Всички материали са преведени на български език от професионални преводачи, които работят по тази инициатива доброволно и безвъзмездно. Един от тези преводачи-доброволци е Диана Стойкова, Координатор ''Програми за НПО'' в BCause.
7. Участвахме в “Да хакнем кризата“
Явор Гочев, програмен директор на Център Ринкър, беше модератор на тридневно събитие “Да хакнем кризата“, организирано от Power of BG. То събра заедно бизнес специалисти, IT експерти и изобретателни хора от хуманитарните професии, които заедно да изградят проекти спомагащи в борбата с Covid-19 в България и последиците от пандемията.
8. Курсът по социално предприемачество в Софийския университет премина в онлайн форма. Води се за четвърта поредна година от Обединени идеи за България и Център "Ринкър" в партньорство със Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Курсът е избираем за бакалаври и магистри в Стопанския факултет и е отворен за всички, които проявяват интерес към социалното предприемачество.
9. Център "Ринкър" с #НовиниОтНашитеЕкипи
Вече бяха представени решенията и дейността на 10 от екипите и проектите, които са преминали през нашите програми. Фокусът е върху това как те се справят с настоящата ситуация. #ЗаедноМожемПовече
Прочетете за тях тук и още тук и следете страницата на Ринкър във фейсбук