Първите 12 участници в програмата, осигуряваща кариерен старт на 30 младежи в неравностойно положение, започнаха своето обучение. Програмата е финансирана от АДРЕС Недвижими имоти и се осъществява с партньорството на фондация BCause.
Младежите получават финансиране, за да придобият адекватни за образователното си ниво професионални умения, а с подкрепата на наставник ще повишат увереността си, че могат да се справят на пазара на труда. Това са млади хора на възраст между 19 и 27 години, отгледани в институция или живеещи в защитени жилища, някои са с увреждания, от малцинствени общности или от много бедни семейства.
Фондация BCause покани организации, работещи в социалната сфера, които ще работят с младежите от институции в София и областта, Стара Загора, Пловдив, Велико Търново, Бургас, Габрово, Казанлък и Кюстендил.
По 3-ма младежи и девойки, избрани за участие в програмата, са подкрепяни от Фондация КОНКОРДИЯ България, Фондация "Сийдър" и Фондация за социална промяна и включване, 4-ма от Фондация "Програма Генерация", 2-ма от Сдружение ”Заедно можем повече”.
Представяме ви част от участниците в програмата.
Фондация КОНКОРДИЯ има фризьорски салон, който е част от социалния бизнес на фондацията. Двама участници в програмата се обучават в салона.
Рита е винаги усмихната млада майка, която е твърдо решена да даде хубав живот на малката си дъщеря. Отскоро Рита е част от стажантите във фризьорския салон, където упорито и отдадено се обучава, за да придобие професионална диплома.
„Важно е да имаш хубава професия, да имаш диплома“, категорична е младата жена, като подчертава, че иска да направи всичко по силите си, за да може да осигури спокоен живот на малкото си момиченце.
Във фризьорския салон Рита се учи на различни техники по поддържане на хигиена в салона, хигиена на инструментите за подстригване, как се мият коси и как се правят фрикции на тренировъчната глава в салона. Младата жена не пропуска да спомене и че майстор-фризьорът Ани е много търпелива и внимателна.
След изтичане на стажантската програма, КОНКОРДИЯ ще съдейства на Рита за намирането на работа.
Ахмад Акраа Абдуллах е на 18 години и е от Сирия, живее в България от едва година и половина, но се справя завидно добре, както с българския език, така и с българското училище, където е 10-ти клас. Момчето пристига в страната съвсем само и от тогава живее в център за настаняване.
„Харесва ми тук, хората са много добри и ми помагат“, споделя с усмивка Ахмад.
Ахмад учи усърдно във фризьорския салон. Като стажант той се обучава в техники по поддържане на хигиена в салона, хигиена на инструментите за подстригване, учи се да мие коси и да прави фрикции на тренировъчната глава в салона. А най-важното е, че има възможност да се учи и от майстор-фризьора Ани, която се грижи за стажантите.
„Сутринта отивам в салона, измивам си ръцете, слагам си престилката и изчакваме да дойде първия клиент. Уча се, докато гледам как Ани подстригва. След клиента, измитам и почиствам салона. Правя прическа и сешоар на куклата, за да се упражнявам“, разказва Ахмад.
Ахмад споделя, че най-голямата му мечта е да може да се погрижи за майка си и сестра си, които очаква да пристигнат в страната и да намерят сигурност и безопасност тук. „Освен да имам собствен салон, след време мечтая да завърша университет и да стана адвокат“, допълва младото момче.
След изтичане на стажантската програма, Ахмад ще бъде подкрепен да си намери работа и на свободния пазар.
Трима младежи, живели в семейните къщи, управлявани от фондация „Сийдър“ в гр. Казанлък, получават подкрепа по пътя на тяхното кариерно развитие.
Работата на „Сийдър“ е част от дългосрочния ангажимент на фондацията към напускащите семейните центрове млади хора. Стремежът на фондацията е да бъде тяхна опора и след като те вече не живеят в центровете - както в едно семейство, което е на разположение за децата, дори след като навършат пълнолетие.
Сашо, Лили и Денис* посещават професионални обучения за бръснар, маникюрист и шофьорски курс. Те се срещат редовно с ментор, който ги подкрепя в търсенето на избраната от тях работа, в подготовка на документи за кандидатстване, интервюта с работодатели, изграждането на работна етика и мотивация.
И тримата младежи са живели в семейните къщи, управлявани от „Сийдър“. Въпреки че вече са самостоятелни, те продължават да търсят помощ по различни житейски въпроси. Нуждите им се променят през годините, но за екипа на фондацията те винаги ще са част от семейството на „Сийдър“. Продължаващата и след напускане подкрепа е важна, защото дава сигурност, че те ще бъдат самостоятелни и справящи се с предизвикателствата млади хора.
*Имената на младежите са променени, за да се запази тяхната конфиденциалност.
Фонд "Ние можем" на Фондация BCause е създаден за подкрепа за млади хора в неравностойно положение за трудова реализация. Ако тази кауза ви вълнува, можете да се свържете с нас, за да направите дарение или да поръчате КСО програма.