В края на 2017 година във Велико Търново се проведе Студентски хакатон Speedfunding. Негов главен организатор е Стопанският факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Фондация BCause подкрепи надпреварата със средства за награди за стартиращите предприемачи.
Участваха 10 отбора от 3 Факултета на университета – Стопански, Математика и информатика и Изобразително изкуство. Експертно жури оцени проектите по предварително зададени критерии - Иновативност на идеята, Практическа приложимост, Презентация на идеята, Потенциал за доразвиване и превръщане в пазарен продукт/реален бизнес/мобилно приложение. В журито се включиха г-н Стамен Янев, директор на Българска агенция за инвестиции, доц. д-р Оксана Ваганова, заместник директор по научната работа на Институт по икономика към Белгородски държавен национален изследователски университет, доц. д-р Светлана Кучерявенко, заместник директор по учебната и методическа работа на Институт по икономика към Белгородски държавен национален изследователски университет, инж. Владимир Григоров, организатор на младежко техническо изложение, г-н Диан Стоянов, директор на Общинска банка Велико Търново, проф. д-р Олег Асенов, директор Институт за перспективни изследвания във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, г-н Димитър Манолов, собственик на „Шугър Импекс Трейдинг“ ЕООД, г-жа Инна Бояджиева, съорганизатор на хакатона и краудфундинг експерт. Участниците получиха различни награди, осигурени от 17 спонсора.
Победителите са:
- Отбор „Miracle” – с проект за сензорен калъф за мобилен телефон, измерващ основни жизнени показатели. Получиха стипендия от 1000 лв., и двудневно обучение по „Презентационни умения“, осигурено от „Теленор“. Отборът е от Факултет Математика и информатика.
- Отбор “Mountain air” – с проект за пречистващ филтър за прозоречни мрежи, предпазващ от вредни частици във въздуха, шум и светлина. Получиха стипендия от 600 лв., и двудневно обучение по „Презентационни умения“, осигурено от „Теленор“. Отборът е от Стопански факултет.
- Отбор „Fake” – с проект за нов моден бранд, вдъхновен от фауната. Получиха стипендия от 400 лв., и двудневно обучение по „Презентационни умения“, осигурено от „Теленор“. Отборът е от Стопански факултет и Факултет Изобразително изкуство.
Стипендиите са осигурени от „Екстрапак“ ООД, „Експерта“ ООД, „Вали компютърс“, Фондация „Милен Григоров“, Фондация BCause. С тях участниците ще могат да стартират първите стъпки в превръщането на проекта си в реален бизнес.
Класираният на четвърто място отбор „Ръка за ръка“ получи предложение за посещение в Белгородски държавен национален изследователски университет. Отбор „Био свят“, класиран на пето място получи сертификати за обучение от “Softuni”.
Останалите отбори получиха различни предметни награди, осигурени от „Интелекти“ ООД, Община Велико Търново, Общински съвет Велико Търново, МД „Елиас Канети“, “Osceola”. За храната и напитките през трите дни на Хакатона се погрижиха фирмите „Захарни изделия Варна“, „Лактима“, „Бианко кетъринг“, „Cybar”.
Всички участници във Speedfunding споделиха голямото си удовлетворение от работата с менторите и практичните съвети, получени от тях през трите дни на състезанието. Те имаха възможността да участват в он-лайн лекция с Бено Гросман, предприемач и бизнес ангел от Холандия, както и с Алекс Бертлин, експерт по крипто валути и блокчейн. В третият ден, преди да започнат с презентациите, отборите участваха в обучение по „Презентационни умения“, подготвено от менторите от „Теленор“, Корнелия Иванова, ръководител отдел „Привличане на таланти“ и Георги Дакашев, старши експерт в същия отдел. Всеки от участниците получи сертификат за участие в проведеното обучение, както и такива за участие в студентското състезание.