„До момента не сме правили медийна кампания за проекта поради обстановката в България и високото ниво на ксенофобия. С цел предпазване на проекта, както и на самите участници от вербални атаки онлайн, не сме публикували информация.“
Това е последният парагараф от отчета на Humans in the loop - социално предприятие, което предоставя заетост и обучения в сферата на информационните технологии на хора от уязвими групи, а в момента работи най-вече с бежанци и мигранти.
Точно преди една годна, в началото на 2018-та, Ива Гумнишка – създател на Humans in the loop, беше сред финалистите в програмата за социални предприемачи Rinker's Challenge #4, организирано от Център "Ринкър" към Фондация BCause.
Няколко месеца по-късно, фондация BCause финансира тяхната дейност с 3000 лева от дарителския фонд „Ние можем“. Средствата допълват скромното заплащане и осигуровките на трима бежанци – две млади жени и едно момче – за период от 4 месеца.
„Едно от най-смислените неща, които съм виждала грантови пари да произвеждат!“ – такава е оценката на Людмила Атанасова, директор ''Програми за НПО'' във фондация BCause, за проекта на социалното предприятие.
Затова много искаме да ви покажем работата на Humans in the loop - защото добрите истории заслужават да бъдат разказвани. И защото ние като хора заслужаваме да виждаме добри истории. За да запазим спокойствието им обаче, няма как да отворим широко вратата, само леко ще я открехнем.
М. е на 20 и е завършил основно образование в Сирия. Работил е в арабски магазин и има умения за общуване с хора и за работа с компютър.
Я. е на 26 години, от Сирия. Учила е архитектура в университета в Алепо, а тази година завършва бакалавър в Техническия университет. Има професионални умения и може да работи с програми като Autocad и Photoshop.
У. е на 27 години, от Пакистан. Тя има магистратура по Журналистика и масови комуникации от университета в Пешавар, Пакистан. Говори много добър английски, както и урду, и е работила като детска учителка. Има много добри умения за работа с компютър.
И тримата са много мотивирани за работа. На пазара на труда в България биха имали шанс само ако някой им подаде ръка за първите стъпки. За радост, Humans in the loop оценяват качествата им. М., Я. и У. са сред първите наети на пълен работен ден в социалното предприятие. В продължение на повече от година, екипът работи заедно с тях за подобряването на уменията им, икономическото им включване и ги подготвя за бъдеща реализация.
Принципът на работа в Humans in the loop е следният - 6 часа работа на ден и 2 часа обучения. Целта е хората да се квалифицират, за да могат след една или две години, прекарани в социалното предприятие, да намерят работа като професионалисти в избрана от тях сфера. Освен това, имат подкрепата на социални работници и медиатори, които им помагат в интеграцията им и ги консултират в зависимост от нуждите им - психологически проблеми, легални въпроси, придобиване на гражданство и други. Повечето посещават и курсове по български език при БЧК.
Агенцията по заетостта подкрепя тази дейност чрез програмата си за заетост и обучение на бежанци. Те покриват минимална работна заплата и осигуровки за сметка на работодателя на двама от нашите герои в продължение на 12 месеца.
Humans in the loop се радва на партньорството на компютърна академия IT Step, които осигуряват офис пространството и част от техниката. БЧК и Каритас София им помагат с психосоциалното консултиране и социалната медиация, и при записването на младежите в курсове по български език в Интеграционно-информационния център на БЧК. Telenor, Еврофутбол и Telus International им даряват компютри и монитори втора ръка.
През 2018 година М., Я. и У. работят в социално предприятие и имат желание да се развиват в сферата на информационните технологии и дигиталните професии. Всеки един от тях е избрал една от образователните програми на Humans in the loop спрямо интересите си.
М. се обучава на front-end програмиране, администриране на сайтове и управление на електронна търговия.
Я. има склонност към рисуването и графичния дизайн. Завършва курс по Adobe Premiere Pro, който съдържа уроци за създаване и монтаж на видео. Освен това, тя е отговорна за поддръжката на профилите на Humans in the loop в социалните мрежи, както и други административни задачи в предприятието, като боравене с документация, супервизиране на останалата част от екипа, превеждане на инструкциите за работа и др.
У. има интерес към счетоводството и английския и следва курс по Excel за напреднали, и планира да започне да се обучава и за специализиран софтуер за счетоводство. По време на проекта У. избира да продължи пътя си към Австрия и да напусне предприятието.
Финансирането от фондация BCause подпомага първите четири месеца на проекта, след което социалното предприятие успява да покрие стойността на заплатите и осигуровките на младите хора, за да продължат да работят. Humans in the loop успява да изгради стабилна база от клиенти и приток от поръчки.
„За младежите, смятаме, че чрез този проект сме направили първата крачка към дългосрочна промяна в професионалното им развитие чрез инвестиране в човешкия капитал и способностите им, създаване на меки умения за работа и мотивация за учене, както и отваряне на хоризонтите им към професии с по-голяма добавена стойност, които биха могли да изпълняват и като фрийлансъри дистанционно, и като служители в технологични компании.“ – споделя Ива Гумнишка.
Екипът на Humans in the loop е колоритен и със забележителни качества.
Създател и управител на Humans in the loop е Ива Гумнишка. Била е стажант в редица престижни институции и организации, сред които Президентството на Република България, Американската коалиция за Международния наказателен съд в Ню Йорк, Асоциацията на ООН в България и др. Тя има богат опит в изследователската дейност и е участвала в проекти към Фондация Омар Ториос в Панама, Центъра за глобални пазари Милщайн и Института по военни и мирни изследвания в Ню Йорк, САЩ. Доброволческата ѝ дейност включва работа по различни инициативи, свързани с интеграцията на бежанци, трафик на хора и др. в България, Испания и САЩ. Притежава бакалавърска степен по човешки права от Колумбийския университет, Ню Йорк, САЩ.
Мениджър продажби е Йеле Олденхоф. Той отговаря за маркетинга на предприятието, връзката с клиенти, както и проследяването на сделките. След дипломатическа кариера в Холандското правителство, Йеле се насочва към областта на бизнес развитието и продажбите.
Уилиям Робъртс отговаря за стратегическото планиране на услугите на предприятието и техническите въпроси, свързани със софтуера, който се използва за всяка поръчка. Уилиям има бакалавър по Компютърни науки със специалност наука за данните, както и сериозни познания в областта на изкуствения интелект и машинното самообучение.
„Щастливи сме да кажем, че имаме голяма база от съмишленици и хора, които ни помагат в нашата дейност – разказва Ива Гумнишка. - Нашият технически ментор Марк Стрефорд е човек с изключително много опит в областта на изкуствения интелект, който винаги ни помага с контакти и съвети. Освен това, имаме група от 5 доброволци, които участват в нашите обучения по английски и компютърни умения като инструктори и които са на разположение да се включат в нашите дейности. Разчитаме изключително много и на нашите партньори от БЧК, Каритас и Съвета на Жените Бежанки за предоставяне на социална медиация и превод.“
„Ние се специализираме изключително в работата с бежанци в България – обяснява Ива - и при дизайна на нашите програми сме взели под внимание много характеристики на тази целева група, за да можем да ѝ предоставим подходящата подкрепа. Съобразили сме достъпността на работата, която не изисква познаване на английски или български език, както и сме назначили двама човека като супервайзори, за да улесним комуникацията с тези, които не биха разбрали добре инструкциите поради езиковата бариера. Взели сме предвид празници като Рамадан и други почивни дни за мюсюлманите при определянето на работното време на предприятието.
Освен това, познаваме много добре затрудненията на бежанците при търсене на работа, свързани с непритежанието на дипломи и сертификати, капсулирането в района на етническата им група и местните бизнеси, както и нестабилността поради липса на достъп до апартаменти под наем. Благодарение на нашата работа с НПО сектора, сме готови да отговорим на тези и други предизвикателства.“
Фондация BCause подкрепя, чрез програмите Център „Ринкър“, стартиращи социални предприятия с обучения и менторство. Финансовата помощ от дарителския фонд „Ние можем“ е значима, макар и малка, защото е в първите месеци на компанията. Но подобни социално значини инициативи трябва и могат да намират дарителска подкрепа.