В края на 2019 приключи конкурът за проекти по фонда "Ние можем", който се финансира с дарения от ежегодната благотворителна вечеря в Деня на благодарността, организирана от Американската търговска камара в България. Общата стойност на подрепените проекти е 4500 лв.
Цел на конкурса е подкрепа за трудова реализация на хора в неравностойно положение – младежи без родителска грижа, жени, преживели домашно насилие, хора с увреждания чрез професионална и образователна квалификация, както и намиране и задържане на подходяща работа.
Oдобрените проекти:
„Далеч от зависимостта” на Фондация „Център отворена врата“
2500 лв., продължителност 7 месеца
Домашното насилие е проблем, за който напоследък все по-често се говори. Този проблем засяга всяка 3-та жена в България. Насилието е видимо - наранявания и травми, но съществува и под невидими форми като поставяне под икономическа зависимост. Това става под предлог, че съпругът ще се грижи за своята съпруга или партньорка и нищо няма да й липсва. Постепенно съпругът не позволява съпругата да си търси работа, да работи изобщо или да се задържи на определено работно място под предлог, че не е важен нейния принос за семейството или че средата, в която работи, е лоша.
По такъв начин жената става зависима и е лишена от правото на избор да се реализира професионално. В тази форма на насилие насилникът използва финансов контрол над жертвата, като следи за всеки похарчен лев, принуждава партньорката си да го моли за пари, отпуска само ограничена парична сума, краде от парите й или взима всичките й пари. Жертвата няма информация за състоянието на семейния бюджет или за собствените си средства и изцяло зависи от насилника. Така жената е социално изолирана и напълно зависима от съпруга или партньора си.
Фондацията управлява социалната услуга „Детски контактен център“ в София. В момента клиенти са между 15 и 20 жени с проблем икономическа зависимост от техните съпрузи или партньори, което е част от домашното насилие, упражнено върху тях. Идеята на проекта „Далече от зависимостта“ е да помогнем на тези жени да разпознаят и да излязат от икономическата зависимост от техните партньори. Ще включим жените в разработване на личен план за придобиване на компетентност и активно поведение на пазара на труда. Ще партнираме с работодатели, за да осигурим възможност на жените за практика или стажуване в реална работна среда.
Историята на Мая
Мая е на 32 години. Запознава се със своя партньор на 23, току-що завършила детска педагогика. Мечтала е да упражнява професията си на детска учителка, но скоро се ражда детето им и тя започва да се грижи за него. Съпругът й има сериозна работа с високи доходи. Годините минават и Мая не започва работа, защото трябва да се грижи за дома и детето, а често и да придружава съпруга си на важни срещи. Често чува, че никой не очаква от една детска учителка да гледа семейство, че няма да може да си купи дори хляб, че ще общува с неподходящи хора за нейното положение. Мая се разболява и разбира, че не е здравно осигурена и че през всичкото това време се е доверявала сляпо. Скоро е принудена да напусне семейното жилище, защото е болна и отново не е подходяща, вече и за майка. Помогнахме й да се свърже с работодател, да получи правна помощ, да изработи своя първи личен план за сигурност, свързан с нейното бъдеще и това на детето й. Мая започна работа като възпитател в социална услуга. А от два месеца е редовен учител в частна детска градина.
„Шофьорски курсове за служители на ресторант Благичка - zero waste” на Благичка ЕООД
1000 лв., продължителност 3 месеца
Целта на проекта е двама от служителите на ресторанта да могат да правят доставки на клиенти със служебната кола, а не да използват градския транспорт или да викат такси, което обикновено оскъпява и забавя услугата.
Марио е глухоням. Преди повече от година, когато започна работа при нас, беше срамежлив, неуверен и почти не желаеше да се среща с хора. Днес Марио посреща клиенти и ги обслужва. Йорданка е на 19 години, а от повече от 7 месеца е управител на "Благичка - zero waste". Преди година, когато започна работа в ресторанта, тъкмо бе завършила училище за сладкарство и пътуваше всеки ден от Костинброд. За няколко месеца се доказа като много работлива и умела в работата, затова бързо започна да управлява целия ресторант и да общува с младежи като Марио и други, които имат затруднения в общуването поради различни причини.
Марио е оставал сам в ресторанта с друго глухонямо момче за 5 последователни дни това лято и успя успешно да се справи с всички поръчки на място и кетъринги извън ресторанта. Йорданка днес е основния двигател на ресторанта и много от новостите там са нейно дело. Има силен нюх за добрите практики и желание за развитие.
Ресторантът прави доставки ежедневно. И Йорданка, и Марио се е налагало често да хващат градския транспорт, за да доставят някоя доставка, което затруднява и забавя процесите в бизнеса. Вземането на книжки и от двамата ще им позволи да използват осигурената служебна кола и да могат бързо да доставят до нашите клиенти. За тях лично да имат шофьорска лична ще им гарантира и повече възможности за свободно и индивидуално придвижване.
"Образованието - път към независим живот и трудова реализация!" на Фондация „П.У.Л.С.”
1000 лв., продължителност 5 месеца
Фондация „П.У.Л.С.” е организация, която всяка година помага на над 350 души, пострадали от насилие. Сред хората, на които помагаме често има младежи, които нямат родители и са отглеждани в институции. В рамките на този проект фондацията ще помогне на поне трима младежи на възраст 17-19 години да завършат средно образование, да запишат допълнителни курсове за професия или продължат своето образованиие. С предвидените курсове и уроци ще подкрепим младежите да запълнят пропуските от знания. Тези младежи нямат опит и умения за бъдещата им реализация на пазара на труда. Въпреки, че някои от тях са навършили пълнолетие, те все още са в среден курс на обучение поради повтаряне на класове.
Всеки един от тях полага много усилия, въпреки всички трудности в живота да завърши своето образование. Спецификата при децата, пострадали от тежко насилие (сексуално, физическо, психическо, неглижиране) е, че имат по-неустойчиво внимание, трудна концентрация и нисък праг на фрустрация. Но не и нисък интелектуален капацитет! Поради тази причина допълнителни образователни курсове и занимания (частни уроци и/или школи) за младежите по най-трудните за тях учебни дисциплини ще им помогне да подобрят постиженията си в училище и завършат средно образование.
Историята на Калина
Калина е талантливо дете. Пее, танцува, рисува... От бебе живее в институции. Преживяла е много и нехубави неща - побои, закани, заплахи, сексуално посегателство... До 14-годишна възраст вече е сменила 4-5 места. На 14 години, след преживяно насилие идва в Кризисния център на Фондация "П.У.Л.С.". В организацията получава помощ, подкрепа и закрила, за да се възстанови от прежияваното. Калина започна уроци по рисуване, записахме я в група за танци. Имаше обаче и много затруднения по математика, български език, английски език и други предмети. Всяка седмица Калина посещаваше и частни уроци, за да повиши знанията си и да успее да завърши основното си образование. И тя успя, завърши с добър успех основното си образование и след явяване на конкурсни изпити започна средно образование в училище за таланти. Днес Калина вече е пълнолетна, продължава да учи и развива своите таланти. Пее, танцува, рисува и не спира да ни радва с успехите си!
Историята на Ина
Ина е притеснително, тихо момиче. На 9 години родителите и я продават за просия и проституция в друга държава. Няколко години по-късно Ина успява да се спаси и търси помощ. Помагат й различни организации от другата държава и на 15 години Ина идва в кризисния център на Фондация "П.У.Л.С.". В организацията Ина получава психологическа подкрепа и помощ, за да се справи с ужаса, който е преживяла и да намери сили за едно по-добро бъдеще.
Ина е пропуснала много от училище. Записахме я в училище, за да завърши образованието си. След успешно завършване на основното си образование, Ина започна средно и изяви желание да започне курс за готварство. Днес Ина е на 24 години, завършила е своето средно образование, има работа, приятел и нов дом. Ина се справя успешно в живота си благодарение на подкрепата на Фондация "П.У.Л.С." и проекти като тази.