Една година след земетресенията в Турция и Сирия
Земетресенията в Югоизточна Турция и Сирия през февруари 2023 г. имаха опустошителни последици. Още в първите часове през февруари 2023 г. Фондация BCause се включи в общата кампания на мрежата организации CAF International. С помощта на TUSEV - турския член на групата, и на CAF America определихме общо 7 организации, чиято дейност на територията на земетресенията да подкрепим. След първоначално избраните 3 организации през зимата на 2023 г., които оказваха хуманитарна помощ, Фондация BCause финансира проекти на още 4, които работят за преодоляване на бедствието и нормализиране на живота в засегнатите райони. Общата сума, набрана чрез Платформата.бг, DMS 17777, Benevity и BrightFunds възлиза на USD 185 700. Проектите ще продължат до есента на 2024 г.
Фондация за подкрепа на гражданското общество (STDV) създава Фонд за организационно развитие на НПО, който работи в района на земетресението, финансиран от 7 турски и чуждестранни донори, включително и фондация BCause. Подкрепата от Фонда е комбинация от грантове, обучения и индивидуална менторска подкрепа с цел повишаване на капацитета на организациите. След силно оспорван конкурс в края на 2023 г. STDV избира 7 организации, работещи в 11-те засегнати от земетресението града, които се нуждаят развитие на определени организационни умения: финансова устойчивост; работа в мрежа и изграждане на партньорство; сътрудничество с доброволци; управление на проекти; застъпничество; управление на организацията; комуникации.
Средствата от BCause са насочени към подкрепа на 3 организации, които работят директно с общности, засегнати от земетресението.
I. Сдружение за колективна координация (KKD)
Сдружението работи в областта на образованието за деца от 5 до 18 г., обхващат около 600 деца, които не са имали достъп до формално образование след земетресението. В техния Център на общността има 12 класни стаи, използвани за различни работилници, допълнителна класна стая за детска градина и класна стая за специално обучение. Центърът също така включва здравен пункт, библиотека, палатка за игри, кино палатка и напълно оборудвана кухня.
II. Сдружение на солидарните хора (DİD)
Организацията е нова, създадена след земетресението. Мисията им е да работят за и с младите хора в Адияман. Наличието на организация, работеща с млади хора в този много консервативен район е много важно. Първоначално групата доброволци на организацията помагат при разпределението на хуманитарна помощ в Адияман и посещават селски училища за неформални обучения с децата. Работата на организацията е в три направления – млади хора, икономическо развитие и устойчивост при бедствия.
III. Сдружение за медицинско търсене и спасяване (MEDAK)
Организацията определя жените, които нямат достъп до здравни услуги в земетръсната зона като своя целева група. След земетресението организацията създаде оперативен център в Адана. С Kартата на здравето при бедствия, семинарите в засегнатите зони за сексуално и репродуктивно здраве, мобилното приложение HERA Digital Health и проучванията на ngo.heradigital.org, проведени след земетресенията те увеличават достъпа до здравни грижи на най-уязвимите групи от обществото. Чрез приложението жените могат да проследяват основни здравни параметри (ваксинации, прегледи) и да търсят здравни заведения, които предоставят тези услуги. В момента над 2000 души използват приложението им.
Средствата от грантовете към трите организации се използват за заплати, комуникация, оборудване и счетоводни услуги.