Една година след земетресенията в Турция и Сирия
Земетресенията в Югоизточна Турция и Сирия през февруари 2023 г. имаха опустошителни последици. Още в първите часове през февруари 2023 г. Фондация BCause се включи в общата кампания на мрежата организации CAF International. С помощта на TUSEV - турския член на групата, и на CAF America определихме общо 7 организации, чиято дейност на територията на земетресенията да подкрепим. След първоначално избраните 3 организации през зимата на 2023 г., които оказваха хуманитарна помощ, Фондация BCause финансира проекти на още 4, които работят за преодоляване на бедствието и нормализиране на живота в засегнатите райони. Общата сума, набрана чрез Платформата.бг, DMS 17777, Benevity и BrightFunds възлиза на USD 185 700. Проектите ще продължат до есента на 2024 г.
Сдружение "Ние сме тук, Хатай" (BUHAD) е създадено след опустошителните земетресения, които се случиха на 6 февруари 2023 г. в Турция и Сирия. BUHAD е една от малкото организации от региона и има за цел да запази културата на сплотеност и да помага на жителите на Хатай в основните им нужди.
Всички основатели на сдружението са от град Хатай. Те помагат активно от първия ден. Основна цел е подобряването на условията за живот на оцелелите от земетресението чрез устойчиви решения на проблемите, които иначе карат оцелелите да напуснат града си.
Проектът за собственици на малък бизнес "Ние сме тук" има за цел да подкрепи малки бизнеси в процеса на възстановяването им с доставяне на необходимите им материали.
Проектът започна още през лятото на 2023 г. с разпространение на информация за повторно отворени магазини и услуги в града като знак за непрекъснатост на живота и насърчаване на хората, които са загубили работата и бизнесите си. Екипът направи оценка на нуждите на търговците и собствениците на малки фирми и публикува отворена покана към тях да кандидатстват за подкрепа. Критериите за подбор включваха: да бъдат в областта на търговия с канцеларски материали, фризьорство/бръснарство, ключарство, кафенета, тъй като бизнесите в тези сектори могат да се възползват най-ефективно от подкрепата до 50 000 TL; да са засегнати от земетресенията; да са в Хатай и да имат поне 1 година активна трудова история преди земетресенията. От кандидатствалите за безвъзмездна помощ 40 фирми бяха избрани 5 малки бизнеси - 3 кафенета, 1 фризьорски салон и 1 книжарница. Средствата бяха разпределени като помощ в натура – материали, уреди.
Кафенета служат като социални пространства, където хората могат да се събират и да си дават взаимно морална подкрепа след бедствието. Повечето социални пространства бяха унищожени след земетресението и в резултат хората са изолирани. Фризьорство/бръснарство - хигиената е една от най-важните нужди след бедствието, грижата за себе си е знак и необходимост от психологическо благополучие. Ключари - тази нуждата възникна, след като започнаха да се инсталират контейнерите за живеене. Достъпът до канцеларски материали и учебни пособия беше предизвикателство за всички след бедствието, децата буквално нямаха с какво да почнат учебната година. Собственик на книжарница коментира „Като дарихте принтер, вие не само подкрепихте мен, вие подкрепихте всички, които учат и живеят тук.“
Тази подкрепа облекчи собствениците на фирми от тежкото финансово бреме на възстановяването. Моралната подкрепа е не по-малко важна - малките бизнеси получиха помощ за първи път след земетресението и това ги стимулира да продължат да работят. След подкрепата малките фирми започнаха да функционират като центрове на своя конкретен вид бизнес, в които хората могат да посрещнат нуждите си, без да се налага да пътуват на дълги разстояния в града. Така тези собственици на бизнеси, както и останалата част от общността останаха в Хатай и участват в усилията за възстановяване на града.
Ето историята на Хюсаметин Юджесес, чиято книжарница е била съборена. Министерството на образованието му предоставя контейнер, който той поставя близо до училището. След земетресението е напуснал града за няколко месеца, но се е върнал и казва, че е намерил мотивация да продължи да работи, която е получил от BUHAD.
Заведението на Михип Хасърджъ е срутено при земетресението, но той е отворил бизнеса си другаде, за да не напусне Хатай и да продължи да работи. Този процес е много труден финансово за него, но той успява да създаде ново кафене с подкрепата от BUHAD.
Сезер Йордек, собственик на кафене и Йозге Караташ, собственик на фризорски салон, които също са напуснали града след земетресението, са възстановили бизнесите си с помощта на BUHAD. Йозге казва “Като отворихме отново студиото, се превърнахме в източник на надежда за хората. Не мога да опиша щастието, което те изпитват, когато влязат тук.“ Сезер добавя: „Все още имаме надежда и вярваме, че този град ще се възстанови"