Една година след земетресенията в Турция и Сирия
Земетресенията в Югоизточна Турция и Сирия през февруари 2023 г. имаха опустошителни последици. Още в първите часове през февруари 2023 г. Фондация BCause се включи в общата кампания на мрежата организации CAF International. С помощта на TUSEV - турския член на групата, и на CAF America определихме общо 7 организации, чиято дейност на територията на земетресенията да подкрепим. След първоначално избраните 3 организации през зимата на 2023 г., които оказваха хуманитарна помощ, Фондация BCause финансира проекти на още 4, които работят за преодоляване на бедствието и нормализиране на живота в засегнатите райони. Общата сума, набрана чрез Платформата.бг, DMS 17777, Benevity и BrightFunds възлиза на USD 185 700. Проектите ще продължат до есента на 2024 г.
Започваме кратко представяне на междинните резултати от тяхната дейност с Мрежа за трансформация на селските училища (KODA). KODA работи за равни възможности за образование и устойчиво развитие на селските райони чрез овластяване на възрастните в екосистемата на детето - учители, родители и други местни заинтересовани страни. Образованието беше тежко засегнато, особено в селските райони, защото там има по-малко възможности за алтернативно обучение или ресурси. Миграцията от по-големи населени места към селата доведе до увеличение на размера на класовете. Учителите поеха допълнителната тежест на преподаването в слети класове. Много деца продължават да се страхуват от силни шумове, тежки климатични условия и нови земетресения. Родителите казват, че стига да намерят средства, ще мигрират в други региони. В тези предизвикателни и променливи условия е изключително важно децата да бъдат укрепени психосоциално, учителите да бъдат обучени допълнително с умения за справяне, а семействата да са наясно как най-добре да подкрепят децата си.
Проектът на KODA цели подобряване на качеството на образованието на децата в 60 села в района на Кахраманмараш, силно засегнат от земетресенията. Изграждането на капацитета на учителите е крайъгълен камък в проекта, защото след бедствието те се нуждаят от психологическа подкрепа, както и да преодолеят чувството на изолация в слабо населените селски райони. Проектът включва менторство към младши учители от по-опитни колеги, за да помагат на учениците и семействата да се справят с травмата и тревожността. Учителите играят ключова роля в предаването на социални и емоционални умения на децата, наричани още житейски умения - самосъзнание, самоуправление, социално съзнание, комуникация и отговорно вземане на решения. Учителите трябва да притежават ефективни комуникационни умения, за да взаимодействат с родителите и да осигурят участието им в училищния живот.
Проектът е насочен към 60 млади учители с по-малко от 3 години преподавателски опит, разпределени в селски училища в засегнати от земетресението региони, предимно в Шанлиурфа, Диарбекир, Адияман и Хатай. Целта е те да достигнат до 1050 ученици. Другата група участници са 30 опитни учители-ментори с поне 7 години опит, включително в селски училища, като 1 ментор помага на 2 млади учители.
Проектът започна през лятото на 2023 г. с 2 летни лагера с учители-ментори и млади учители с фокус социални и емоционални умения и ефективни взаимоотношения между училище и семейство. От есента дейностите продължиха с финансовата подкрепа на BCause. През зимата бяха проведени още 2 обучителни лагера с двете групи. Всяка двойка млад учител - ментор завърши своите 6 онлайн сесии през първия срок.
Учителите ментори започнаха да организират семейни обучения за родителите, всеки учител-ментор с приблизително 12 родители. Целта е подкрепа към родителите да се справят ефективно със симптомите на безпокойство, които те и техните деца изпитват след земетресението, ефективна семейна комуникация, намаляване на чувството на самота след негативните преживявания и увереност, че родителите се чувстват по-силни и справящи се. Досега 10 учители ментори са завършили цялата програма с родителите на своите ученици, докато 7 учители ментори продължават да работят по темите. Останалите ще се прилагат през втория срок.
Програмата има положителен ефект върху менторите и младите учители по отношение на професионалното и личностното им развитие. Един от основните успехи е намаленото чувство за изолация сред учителите и семействата, живеещи в селските райони. Учителите имат повишена мотивация да се ангажират с училищните си отговорности и демонстрират подобрена компетентност при справяне с предизвикателни ситуации.
Семействата, участващи в семейните обучения посочват ползи като подобрени познания относно грижите за децата, повишена осведоменост и увеличаване на времето за децата им. Родителите споделят:
„По време на обучението говорихме за емоциите на децата. Разбира се, това помогна. Преди това аз откликвах много малко на чувствата на детето си. Не го слушах, не му обръщах внимание. Дори и да слушах, не изпълнявах това, което той иска. След тези срещи го слушах повече, опитвах се да го разбирам, опитвахме се да решаваме проблемите му заедно. Повярвайте ми, чувствах тези срещи като терапия.“
„Всеки сподели и положителни, и отрицателни неща за децата си. Имаше и препоръки, които приложихме. Все още сме в началото на пътя, но беше много хубаво да участвам в такова обучение и с помощта на нашия учител. Бях много щастлив да дойда в KODA.“