За шеста поредна година през март Фондация BCause подкрепя организации, които работят с пострадали от домашно насилие - жени и техните деца. Избрахме 8 организации. От началото на месеца всички те имат активни кампании в Платформата.бг. В началото на април ще обобщим постигнатите резултати от фондонабирането и ще добавим към тях суми до 5000 лв. от Фонд за подкрепа на жени, пострадали от домашно насилие.
Знаем ли достатъчно за тяхната работата. Какви са предизвикателствата, с които се сблъскват и от какво имат нужда, за да продължават да помагат на жертвите на насилие. Какви са съветите на техните специалисти към нас, когато срещнем случаи на насилие. Тук представяме отговорите на 4 от 8. Скоро ще публикуваме и останалите 4.
Ето какво ни споделиха от Фондация "Мисия Криле" - Стара Загора, Кризисен център - Димитровград към фондация БЦДИ, Фондация "Конкордия България" и Асоциация "Ная" - Търговище.
За какво най-често се обръщат към вас жертвите на насилие?
Фондация “Мисия Криле”: Най-често жертвите на насилие се обръщат към нас за психологическа и юридическа помощ.
Кризисен център - Димитровград: В нашата социална услуга жертвите на домашно насилие търсят подслон и защитена среда, далеч от насилника си. След като бъдат настанени тук, те получават социална и психологическа подкрепа, спално помещение, консумативи, храна, дрехи и всички базисни неща, които биха получили в собствения си дом.
"Конкордия България": Тъй като насилието приема много форми, затова и проблемите, които имат жертвите, които се обръщат за подкрепа към нас, са най-различни. Работим в няколко направления:
- Децата, пострадали от насилие, могат да разчитат на подслон и психологическа помощ в Кризисния център с приоритет деца, пострадали от насилие.
- Младите момичета и жените, които са станали жертва на ранен брак, могат да разчитат на консултативна подкрепа в Семейните центрове в с. Малки Искър и Захарна фабрика.
- Мобилният ни екип помага на терен на деца, млади момичета и жени, като те могат да получат медицинска помощ, консултация, насочване към специалист или да споделят за преживяно насилие.
- В семейният център ПОСОКА в Орландовци колегите работят основно за превенция на насилието, като организират консултативни групи на място в центъра или в училища с ученици, които са предимно от уязвимите групи.
Асоциация “Ная”: Една част от жертвите ни търсят в моменти, когато насилието върху тях ескалира и се чувстват застрашени за живота и здравето си. Сред тях има жени, които продължително време са търпели да бъдат обиждани, унижавани и контролирани от партньорите си и не са имали смелост да напуснат тази връзка, заради децата си, заради липсата на подкрепа от своите близки, заради срам и страх или пък защото са вярвали, че той ще се промени. Когато обаче насилието става все по-често и по-жестоко, стига се до заплахи с убийство и тежки побои, мълчанието бива нарушено и жените търсят помощ. Това, с което можем да помогнем в такива спешни и високо рискови случаи, е консултиране с адвокат и водене на дело за спешна защита. Голяма част от жените ни търсят, когато са успели да се спасят от домашното насилие, но продължават да носят травмите от него – тревожни са, неуверени, лесно попадат от една зависимост в друга. Тези оцелели има нужда от подкрепа, за да повярват в собствените си възможности и да започнат да изграждат живота си отначало. Между тях има и много деца, израснали в семейства с домашно насилие, които с поведението си "крещят" за помощ.
Какви съвети бихте дали на близки на жертви на насилие - как те могат да помогнат?
Фондация “Мисия Криле”: Да не бъдат безразлични, а да споделят, да търсят помощ и да се обадят на 112. Да окуражат жертвите да потърсят помощ в Кризисен център, съд и др.
Кризисен център - Димитровград: Когато се настанят в Кризисния център, голяма част от жертвите на домашно насилие искат да се свържат с близките си хора, за да не се притесняват за тяхното състояние, особено ако актът на насилие се е случил в тяхно присъствие. Към всички близки на пострадалите лица, които са настанени при нас, се обръщаме с молба на първо място да не издават местонахождението на жертвите, тъй като много бързо насилникът може да ги намери и да започне да ги притеснява в социалната услуга. Също така, когато идват на територията на консултативните кабинети, които има Фондацията на територията на Димитровград, е много важно близките да разберат, че за жертвите на домашно насилие е необходимо да имат тяхната морална подкрепа, че трябва на момента да се отдалечат от насилника си, защото не е важно „Какво ще кажат съседите“, а опасността, че в някои ситуации може и да не останеш жив.
“Конкордия България”: На първо място нека кажат на човека, пострадал от насилие, че го подкрепят и че застават плътно зад него. Нека го изслушат спокойно, без да осъждат. Нека му покажат, че му вярват и че валидират неговите чувства. Много често жертвите се чувстват много объркани, защото това е един от инструментите на насилника – да накара жертвата да се съмнява в собствената си преценка.
Друго нещо, с което може да помогнете, е да осигурите на жертвата на насилие, контакти и ресурси по темата. Ако към конкретния момент знаете, че се упражнява домашно насилие над ваш близък, е важно да се обадите на телефон 112. Ако чуете или станете свидетел на физическо насилие, това е наложително. Ако полицията пристигне на местопрестъплението в момента на неговото извършване, това е най-благоприятният начин да се осигури безопасност за жертвата и нейните деца. Когато в домашното насилие биват замесени деца, трябва да се действа незабавно за осигуряване на тяхната безопасност. Дори и това да означава да се противопоставите на жертвата, която е тяхна майка.
Друга телефонна линия е 116 111 – работи 24/7 и това е линия за споделяне и подкрепа за деца и възрастни, загрижени за тях. Безплатно и анонимно за цялата страна.
Асоциация “Ная”: Преживяванията свързани с домашното насилие са тежки, защото са свързани с чувства, емоции и близки хора. Много често пострадалите изпитват срам и вина, заради които трудно споделят дори с роднини и колеги и продължават да търпят. Близките на жертвите са тези, които могат да им помогнат да се спасят, като ги подкрепят да говорят, да докладват и да напуснат връзката. Понякога за една жена страхът че ще остане заедно с децата си на улицата, може да е по-силен от физическата болка от насилието. Затова тя има нужда от хора, които да я подкрепят – с подслон, с храна, в грижите за децата. Случаите в които биологичните родители, братя, сестри и други близки застават до жертвите в тяхното решение да прекратят насилието, са много по-успешни.
За какво най-често не ви достигат средства във вашата организация?
Фондация “Мисия Криле”: Медицински разходи, разходи за водене на дела. Ако жертвата реши да живее на външен адрес, е нужно покриване на наем, режийни разходи, разходи за храна и др.
Кризисен център - Димитровград: За ремонтни дейности и климатик за дневната стая, тъй като настоящият е малък като капацитет и трудно отоплява голямата стая, която се използва за игри, групова работа, занимателно-образователни дейности.
“Конкордия България”: Събираме 6 000 лв., които ще бъдат разпределени към два от центровете на фондация КОНКОРДИЯ, където работим с млади момичета и жени от уязвими групи за разпознаване на насилието и към кого да се обърнем за помощ. Средствата ще бъдат използване на 25 инфо срещи и 8 неформални срещи със тийнейджърки, на които да се обсъди със социални работници и психолог темата за насилието.
Всеки от двата центъра има специфика на подходите и целевите си групи. В Семеен център ПОСОКА в кв. Орландовци акцентът на работа ще падне върху срещите в училищата, обвързан с дейностите на екипа в посока превенция на ранните бракове и подкрепата за млади момичета. В Семеен център КОНКОРДИЯ в с. Малки Искър ще продължи работата на групите за взаимопомощ и консултация с жени с цел превенция на насилието.
Асоциация “Ная”: Най-често имаме нужда от средства за адвокатски консултации и водене на дела. За да се защити чрез съдебна заповед една пострадала жена са нужни около 1 000 лева – за 4 консултации и процесуално представителство в съда. Тази сума е непосилна за 90% от клиентките ни, които се опитват да се измъкнат от ситуация на домашно насилие и тепърва ще си търсят работа и ще се грижат сами за децата си. Съдебните дела са най-необходими в най-рисковите случаи, когато трябва спешна мярка за защита, защото има опасност за живота на жертвата и децата й. Те обаче са много сериозен разход, непосилен за бюджета ни и ние се опитваме периодично да набираме средства от дарения, за да можем да помогнем на всички нуждаещи се. Опитваме се всяка година да осигурим пари поне за 10 безплатни за пострадалите съдебни дела.
Какво трябва да знае широката общественост за вашата дейност?
Фондация“Мисия Криле”: Трябва да знае, че Фондацията подкрепя жени жертви на домашно насилие.
Кризисен център - Димитровград: Нашият екип работи с душа и сърце за всеки един пострадал, настанен в социалната ни услуга. Много от хората в обществото не знаят какво е това кризисен център - ние живеем и се притесняваме, заедно с нашите обитатели. Записваме ги на лекари, на училище, на детска градина, опитваме се да им намерим работа и квартира. Разговаряме с тях за всеки един миг от кошмарите, които са изживели, но едновременно с това се опитваме да им даде криле за новия си живот изпълнен с нови препятствия и очаквания. За нас е важно те да почувстват Кризисния център като свой дом поне за краткия си престой тук.
“Конкордия България”: Важно е обществото да знае повече за дейността на организации като нашата и изобщо за работата на социалните работници. Защото това е начинът - заедно като общество да работим за превенция на насилието.
Важно е да говорим за насилието, защото то е факт, пред който не трябва да си затваряме очите. „Насилието ражда насилие“ и единственият изход от този порочен кръг е на жертвите да се осигури помощ – психологическа, медицинска, консултативна и правна.
От изключително значение за цялото общество е да се изкорени мнението, че някой по някакъв начин е заслужил да бъде жертва на насилие. Хората трябва да разберат, че темата за насилието не е табу, че няма нищо срамно в това да потърсиш помощ, че няма страшно в това да насочиш твой близък, който е пострадал от насилие към организации като нашата.
Асоциация “Ная”: Ние помагаме на пострадали от домашно насилие повече от 20 години. За това време сме подкрепили над 2 000 жени и деца от област Търговище. Регионът ни има близо 200 малки и отдалечени села и е много труден, заради високата безработица, бедността, лошите пътища, липсата на редовен транспорт и още много битови проблеми. Всичко това спира жертвите на домашно насилие да потърсят помощ и понеже им е трудно да дойдат при нас, то ние отиваме при тях чрез мобилни екипи в малките градове и в селата. Поддържаме открити приемни в две малки общини, където всяка седмица дежурят социален работник и психолог. Всяка година правим около 4 000 консултации на жертви на домашно насилие.
Можете да подкрепите в Платформата.бг с онлайн дарение организациите:
Фондация "Мисия Криле" - Стара Загора
Кризисен център - Димитровград към фондация БЦДИ
Асоциация "Ная" - Търговище