За шеста поредна година през март ние от Фондация BCause подкрепяме организации, които работят с жени, пострадали от домашно насилие, а в много от случаите – и с техните деца.
След случая „Дебора“ през 2023 г. все повече пострадали се обръщат към полицията - има ръст от 85% на регистрираните случаи на домашно насилие за годината според официалната МВР статистика. Реалните размери на проблема с насилието стават все по-видими, както и нуждите на организациите, които са на първа линия с адекватна юридическа, психологическа, социална подкрепа, поддържащи ограничен брой Кризисни центрове за временно настаняване.
Нашата цел е да помогнем на 8 организации, работещи за достоен живот на жените, да проведат успешни дарителски кампании. Като помагаме на организациите да набират средства, ние даваме възможност на дарителите да са полезни не само с дарени средства, но и с разбиране и съпричастност към проблема.
От поканените 15 организации избрахме 8, които помагат на жени и деца, пострадали от насилие. Те стартират кампании в Платформата.бг за 8 март - денят, посветен на женските права, в който отбелязваме икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
На 5 април ще обобщим постигнатите резултати от кампаниите и ще добавим към тях суми до 5000 лв. от Фонд за подкрепа на жени, пострадали от домашно насилие. И през 2023 г. Фондът набра подкрепа от дарителите на традиционната благотворителна вечеря на Американската търговска камара по случай Деня на благодарността през месец ноември, както и Банка ДСК, Enishandmade и дарители на Платформата.бг.
Освен финансова подкрепа нашата помощ включва:
- Предварително кратко обучение за правене на успешна кампания
- Подробен модел на индивидуален план за провеждане на кампаниите
- Общи срещи за обсъждане на хода на кампаниите
- Текуща индивидуална подкрепа със съвети и обратна връзка
- Включване в платформите за набиране на средства Платформата.бг и DMS 17777
- Реклама във Facebook
- Медийно популяризиране на общата инициатива „8 кампании за 8 март“
За 8 март подкрепете жените и децата, преживели насилие, като дарите на една или повече от избраните 8 организации:
- Сдружение "Жените на Казанлък" набира 10 000 лв. за обзавеждане и заплащане труда на специалисти в Защитено пространство „Детство без насилие“, което ще се използва за работа с деца от Казанлък, преживели домашно насилие, били са свидетели на различни форми на насилие в семействата си, както и са преживели агресия в училище.
- Фондация "Мисия Криле" Стара Загора набира 6 500 лв. за създаването на позитивни преживявания на 15 жени и техните деца, преживели насилие. Идеята е да се проведат образователни екскурзии до забележителности като Етъра, Велико Търново, Карлово, Калофер, Сопот, Копривщица, както и жените да получат възможност за посещение при фризьор, козметик и подаръчни ваучери, като част от възстановителния процес и възможност да се почувстват специални
- Кризисен център - Димитровград към фондация БЦДИ набира 2 000 лв. за нови електроуреди за кухнята и трапезарията в Центъра - времен дом за до 10 жени, преживели домшно насилие и техните деца
- Фондация "Конкордия България" набира 6 000 лв. за помощ на пострадалите от насилие млади момичета и жени в Семеен център ПОСОКА в кв. Орландовци и Семеен център КОНКОРДИЯ в с.Малки Искър. В тях социални работници и психолози работят за превенция на ранните бракове и адекватно поведение при домашното насилие, сексуално насилие, насилието на работното място или в училище
- Асоциация "Ная" - Търговище набират 5 000 лв. за ремонт на приемна, предоставена им от община Попово, в който мобилен екип от психолог и социален работник ще консултират жени и деца от малките села в района, за да не им се налага да пътуват 60 км до областния град. Досега екипът е работил само по 2-3 часа седмично поради липса на помещение. Годишно към приемната се обръщат около 30 жени, с които специалистите работят между 6 месеца и 2 години, а броят консултации е близо 600.
- Фондация П.У.Л.С. - Перник сумата от 15 000 лв.ще допълни вече осигурените средства за подмяна на външните парапети в Кризисния център и консултативната програма. Парапетите не са подменяни повече от 10 години и вече е наложително да се сменят, защото не са с достатъчна височина, на места вече има счупени и нестабилни елементи, което създава рискове. Годишно над 50 жени и деца, пострадали от насилие намират подслон в Кризисния център, а над 300 потърсили помощ получават безплатна психологическа, юридическа и социална подкрепа, а при необходимост и подпомагане с хранителни и хигиенни продукти
- Сдружение "Самаряни" - сумата от 12 360 лева е необходима за 6-месечната работа на Консултативно-информационния център на сдружението, в който специалисти поемат обаждания на 042-641111 денонощно или посрещат хора, пострадали от насилие, които не знаят нито към кого да се обърнат, нито какво да предприемат. Специалистите знаят как работят институциите, познават Закона за защита от домашното насилие и го обясняват на достъпен език, консултират пострадалите в плановете им за бъдещия им живот без насилие, придружават ги до болница, полиция, съд, прокуратура, дирекция за социално подпомагане, училище, детска градина.
- Фондация EMPROVE набира 3 000 лв. за отпечатване на подхода “Мога сама” на книжен носител - колекция от изпитани насоки и практики, изготвена от психолозите и менторите в Emprove. Това, което прави този подход наистина ефективен, е приносът на ЖенитеSurvivors, които от самото начало са въвлечени в създаването и тестването му. “Мога сама” стимулира женската сила чрез един от най-важните ресурси за личната им самоувереност. С негова помощ жените имат възможност да отключат вътрешния си, често потискан, потенциал, възможност за финансова независимост и правото на самостоятелен, достоен и щастлив живот след преживяно насилие.