На 24 февруари 2024 г. се навършват две години от нападението на Русия над независима Украйна. Хиляди са жертвите и броят им расте всеки ден. Над 5 млн. са бежанците от Украйна, които се опитват да построят новия си живот в други европейски страни. Българското общество прие бягащите от войната и показа човещина, милосърдие и воля за подкрепа още в първите дни, но по-важното - продължи да дарява своята подкрепа за останалите семейства в страната ни и да им помага да се интегрират.
През първата година на войната ние от фондация BCause работихме в режим на криза. През втората година продължихме да подкрепяме организации, които помагат на бежанците от Украйна с хуманитарна помощ или за интеграция в българското общество чрез двата дарителски инструмента - Платформата.бг и DMS (съвместно с Български дарителски форум), както и с насочване на фирмени или служителски дарения.
В поредица от кратки материали разказваме за българските дарителски инициативи през 2023 г. в подкрепа на бежанците от Украйна.
За да подпомогне адаптацията и бъдещата самостоятелност на младежи бежанци от Украйна, фондация BCause избра с конкурс и финансира малки проекти на 6 организации с общо 56 110 лв.
Фокус на проектите през 2023 г. бе подкрепа за включването на младежите в образователната система, придобиване на степен за професионални квалификация, помощ в търсенето, намирането и започване на работа. Обхванати бяха общо 159 украинци, от които 28 започнаха работа още по време на провеждането на курсовете.
Конкурсът беше финансиран с дарение от Лидл България чрез договор с Български дарителски форум.
Фондация „Рийчаут“ организира въвеждащ курс по уеб дизайн и уроци по български език.
12 бежанци вече могат да работят със софтуер Figma и да създават дизайн на интернет страници.
Сдружение „Помощ за Украйна“ помогна на 7 украински млади хора да получат обучение в IT сферата и български език.
Сдружение „Отворени обятия“ организира интензивен курс по български език, в който участваха 32 украински бежанци. Сред тях бяха 17 бъдещи студенти, които се подготвиха за явяване на изпити. 7 човека получиха психологическа подкрепа чрез групови сесии, а 20 преминаха курс по бизнес английски. 4 младежи са приети в български университети.
Сдружение „Теосис“ – Русе помогна на 16 украинци да се включат в курсове: 10 - курс по български, 15 - кариерно ориентиране и легализиране на украински дипломи, 8 - графичен дизайн със сертификат. 12 украински младежи започнаха работа - козметичка в салон за красота, в счетоводна къща, в пекарна, като социални работници, в шивашка фирма, камериерка в хотел, в ресторант.
Сдружение „Стартъп фактори“ – Русе помогна на 50 души от Украйна - 28 човека преминаха курс по български, а по няколко се включиха в: курс по уеб програмиране; работа със софтуери за графичен таблет; софтуерно тестване QA; дигитално предприемачество; миглопластика.
2-ма започнаха работа в IT отдели на местни фирми, а 5 жени започнаха свой малък бизнес
Сдружение на украинците в България "Украински дом" – Варна организира участието на 20 човека в курс по български език, 3 - курс по фотография и 3 – професионално обучение за маникюрист-педикюрист.