Първата в България селекция на известните личности, които отделят от своето лично време, талант или финансов ресурс, за да подкрепят благотворителни инициативи вече е факт. Това е най-новият ни проект, с който искаме да събудим дебата върху благотворителността, да дадем гласност на добрите примери и да покажем, че е възможно всяка добра кауза да намира дарители, застъпници и посланици.
Селекцията е на Фондация BCause в партньорство със списание Forbes.
Ще ви представим отново избраните от жури известни личности, като разкажем повече за техните инициативи.
Нана Гладуиш основава Фондация “Една от 8” през 2013 г., след като предната година публично обявява в ефира на Нова телевизия, че е с диагноза рак на гърдата.
Откровената й изповед трогна цялото общество, а нейната лична битка се преобразува в кауза от национален мащаб. По време на лечението си, тя стана говорител и посланик на предизвикателствата, пред които се изправя всяка жена с диагнозата.
До ден днешен фондацията следва мисията си да помага за ранно откриване на рак на гърдата и да достига до жени с диагнозата, като им предоставя безплатна информация, психологическа, емоционална и практическа подкрепа.
„На всички, които чуваме думата „рак“, ни предстои битка. Аз ви предлагам да я водим заедно.“
От създаването на фондация “Една от 8” до днес са консултирали над 11 хил. жени, а с личния си пример Гладуиш продължава да променя поведението и нагласите на много българки.
Лазар Радков, известен най-много като основател на “Капачки за бъдеще” и сайта kauzi.bg, е двигател на множество доброволчески акции.
Доброволчеството според него е сред най-важните неща за всяко общество, защото това е една от основните движещи сили в положителна посока.
Само с кампаниите “Капачки за бъдеще” той и неговият екип подмениха старите кувьози в 22 болници в 22 различни града, още близо 45 медицински апарата в още 14 болници в 14 града, както и 5 детски линейки.
Освен със събраните капачки и парични дарения, от година насам инициативата събира и алуминиеви кенчета и пластмасови бутилки, за да продължава да набира повече средства и да ангажира все повече хора, както с каузата за детски линейки, така и с тази за опазването на околната среда чрез рециклиране.
Освен това, Лазар Радков активно се включи в помощ на пострадалите след наводненията в Карловско, както и в подкрепа на пострадалите след земетресенията в съседката ни Турция. Той активира спасители – от Пловдив, от София, от Благоевград, от "Аварийно спасяване“ Пловдив, от Доброволното формирование – София и организира три пътнически микробуса плюс един товарен, на който се натовари екипировка за спасително-издирвателна дейност, медицински раници, палатки, чували и други необходими провизии. В същото време в сайта "Каузи.бг“ стартира кампания за набиране на средства за закупуването и даряването на тези нужни неща за стотиците хора, които останаха улицата.
Това обаче не е всичко, с което Лазар Радков помага за развитието на средата у нас. Той е вдъхновяващ пример и за деца, които учи как да оказват първа помощ.
И също бе сред българите, които пътуваха до Украйна, за да окажат помощ на пострадалите от войната, като им достави 70 генератора за ток за болници, училища, детски градини, домове за възрастни и центрове за настаняване - за да могат хората там да се стоплят и да имат топла храна.
Ники Кънчев устойчиво помага на много и различни организации в България. Над 10 години организира Дарик благотворителен търг и със събраните средства е подкрепил сдружение "Аутизъм днес" и фондация "Нашите недоносени деца". Той е посланик на каузите им, като участва в различни материали, за да популяризира дейността на двете организации. Заставал е и зад каузите на фондация “За Нашите Деца”, сдружение :Тук-Там” и “Заедно в час”.
Ники Кънчев бе сред хората от инициативата "Защото сме хора", които започнаха по време на пандемията от Ковид да събират храна и да я раздават всяка вечер на Орлов мост, където идваха стотици души, за да си вземат пакет с провизии.
Същия огън запали и във Варна по време на пандемията, когато с още доброволци от "Благодаря ви, че ви има" носеха храна в ковидните отделения за сестрите и лекарите.
В последно време Кънчев акцентира върху отделни случаи на хора в нужда. Помогна на десетки деца аутисти като Сашко от Попово, Гоги от Варна, Мони от Перник, Матео от Благоевград и родителите им да отидат на преливане на костен мозък в клиники в Киев и Мексико.
Също и на парализирания Краси от Аспарухово да събере почти 100 000 лева за сериозна рехабилитация в Истанбул.
Продължава да намира дарители и съмишленици за каузите, в които вярва и да показва добрия пример.
Изготвянето на селекцията "Известните помагат" премина през два етапа. На първия етап екипът на Фондация BCause изготви подробен списък с известни личности, които са били ангажирани с благотворителни каузи през последните години. На втория етап жури от 9 души от медиите, бизнеса и културните среди определи първата десeтка на известни българи, чиито дела са пример за вдъхновение за техните колеги, децата и цялото общество.
Проектът "Известните помагат" се организира от Фондация BCause с партньорството на списание Forbes.
Проектът се подкрепя от Фонд "Активни граждани България" (www.activecitizensfund.bg) в рамките на проект "Информиране, ангажиране, успех". Проектът „Информиране, ангажиране, успех!“ се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Спонсори на церемонията: Vivacom и Paysafe