Разказ на организациите, които работят с пострадалите в Турция и Сирия
Фондация BCause стана част от мобилизирането на мрежата на организациите в мрежата на CAF International още в първите часове на разрушителните земетресения в Турция и Сирия. Бедствието ни шокира, но бързо активизирахме контактите си. С помощта на TUSEV - турския член на групата, и на CAF America, определихме три организации, чиято спасителна дейност на територията на земетресенията да подкрепим. Страданията и бедствието на съседите развълнуваха много българи и досега апелът на Фондация BCause в Платформата.бг, DMS 17777, Benevity и BrightFunds привлече подкрепа в размер на 91 690,69 лева. Първото дарение изпратихме два дни след земетресението.
До момента Фондация BCause е изпратила следното финансиране:
Toplum Gonulluleri Vakfi – USD 18 000 - равностойност на 32 667,82 лв.
Mрежа от 36 000 записани към момента доброволци. Средствата са за нуждите им при работа на терен. Доброволците работят в 4 разпределителни центъра.
Molham Voluntreering Team E.V. – EUR 10 000 – равностойност на 19 558,30 лв.
Студентска доброволческа организация, която стартира спешен фонд за подкрепа на пострадалите, а стотици доброволци помагат на терен за спасвяне на хора в руините в Сирия.
Temel Ihtiyac Dernegi (TIDER - Basic Needs Association) – EUR 15 000 - равностойност на 29 337,45 лв.
Мрежа за хранително банкиране в Турция, която доставя основни вещи, храна и вода на пострадалите, грижи се за евакуираните в околните райони, посредничи за работа. Работят 11 местни хранителни банки в Османие, Хатай, Гаизантеп (3), Малатия, Адъяман, Адана (3), Шанлъурфа. Работа е намерена на 119 човека, евакуирани са семействата на 13 онкоболни.
В средата на април разговаряхме отново с два от екипите, които работят на терен и които подкрепихме с нашата дарителска кампания. Ето какво ни разказаха Йозлем Ербас от TIDER и Емине Гьокче Яник от TOG за работата си - как са помогнали на пострадалите, какво още предстои, какви са нуждите днес.
Йозлем Ербас, TIDER: Започнахме на 20 март и завършихме миналата сряда (5 април). С голяма помощ от доброволци подготвихме 13 000 пакета с храна, 10 000 кутии с хигиенни материали и ги доставихме до различни провинции, засегнати от земетресението.
През първата седмица от земетресението бяхме на терен, помагахме на складовете на Disaster Platform и участвахме в операции по доставка на топла храна. След това в началото на март посетихме засегнатите провинции, проведохме срещи с повечето от нашите мениджъри на хранителни банки и изслушахме техните нужди и планове за близко бъдеще. Нашият генерален мениджър и оперативен мениджър пътуваха до Газиантеп, Хатай, Адияман, за да проучат текущата ситуация и да получат актуализираните нужди. В зоната на земетресението има 11 хранителни банки, свързани с мрежата за хранително банкиране TİDER. Подпомагаме нашите хранителни банки с хранителни продукти и хигиенни материали, от друга страна осигуряваме нуждите в актуализираните списъци, идващи от складовете на Disaster Platform в Хатай и Адияман. Има много семейства, прехвърлени от зоната на земетресението в околните провинции, някои от тях се връщат в родните си градове, някои от тях отново сменят града, тъй като не могат да се впишат. Опитваме се да задоволим одобрените нужди на нашите хранителни банки от Истанбул или от другите провинции, приели емигранти от бедствието. С нашите доброволци предотвратихме похабяването на три вида храна, които биха задоволили нуждите на приблизително 25 000 души, и ги доставихме в склада на Адияман Кизилай.
Емине Гьокче Яник, TOG: След земетресенията, които удариха югоизточния регион на Турция на 6 февруари, от TOG незабавно се активизирахме и се включихме в спешната помощ. Призовахме доброволци и получихме повече от 80 000 заявления. Успяхме да мобилизираме повече от 3000 доброволци в региона. Освен това, като член на Disaster Platform, започнахме да работим в складове, да получаваме и изпращаме помощи, да мобилизираме доброволци в региона да работят в тези складове. Все още продължава работата ни на терен с повече от 500 доброволци. Под егидата на TOG доброволците изпращат помощ и гарантират, че хората, засегнати от бедствието, получават храна, подслон, хигиенни материали и услуги, медицински грижи и задоволяване на нужди от първа необхдомост. В момента екипът и доброволците на TOG работят активно в 3 различни склада в района на земетресението. Освен това отворихме две палатки в областите Пазарджик и Елбистан, за да подпомогнем засегнатите деца, с които провеждаме различни дейности - учене, игри, рисуване и т.н.
Какво се случва с всички хора, които са загубили домовете си?
Йозлем Ербас, TIDER: Хората, които загубиха домовете си, сега се опитват да живеят в различни условия. Някои от тях живеят в палаткови градчета, някои са в къщи от контейнери, а други са преместени в други градове или сами са отишли в други градове, за да живеят при роднините си.
Емине Гьокче Яник, TOG: След като земетресенията удариха югоизточния регион на Турция, правителството обяви извънредно положение в региона за 3 месеца и започнаха да евакуират региона, за да предоставят по-добри услуги и да гарантират безопасността на хората, тъй като вторичните трусове продължават. Някои хора бяха преместени в по-безопасни градове в страната. Както централните, така и местните правителства, гражданското общество и частният сектор започнаха да инсталират контейнерни къщи и палатки в големи пространства, превръщайки ги в контейнерни и палаткови градове, така че оцелелите от земетресението да могат да се настанят във временни жилища.
Какво планирате да правите през следващата седмица или месец?
Йозлем Ербас, TIDER: През празника на Рамадан е от решаващо значение да се поддържа района, особено с основни хранителни продукти. Нашите кутии за храна ще бъдат решение за около месец. След това ще се опитаме да подкрепим нашите хранителни банки отново с хранителни продукти, а също и с хигиенни материали, тъй като условията на живот са наистина трудни, а и лятото идва. Имаме план да създадем нови хранителни банки в 3 града, които са най-засегнати (Хатай, Адияман, Кахраманмараш) и след 2 години работа и осигуряване на продукти ще предадем хранителните банки на местната община или областния управител.
Емине Гьокче Яник, TOG: Започнахме работа по изграждането на центрове за подкрепа на младежи и деца в 11 града. Тези центрове ще бъдат безопасни места, където нашите доброволци ще изпълняват дейности с младежите и децата, за да подкрепят тяхното благополучие след такава травма. В рамките на този проект се стремим да организираме семинари по възрастови групи предимно за младите, които са били засегнати от бедствието и продължават да живеят в района. Работилниците ще подпомогнат способността им да се справят с негативни ситуации, които могат да възникнат след подобна травма, и ще улеснят връщането им към тяхното ежедневие.
Снимки: Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)
Благодарим на всички дарители и партньори, които се включиха в кризисната кампания за набиране на средства в Платформата.бг и DMSbg.com, и изпратиха дарителски SMS на 17777 с кодова дума DMS TRUS за трите мобилни оператора.