Датата 24 февруари 2022 г. ще остане като една от най-тъжните дати в най-новата история. С нападението на Украйна не само започна войната, която продължава и сега, но и започна нова хуманитарна и бежанска криза, пред която нямаше как да стоим равнодушно.
Българското общество показа човещина, милосърдие и воля за подкрепа още в първите часове след сирените, които озвучиха Киев.
Екипът на Фондация BCause заработи по обичайния ни план при кризи. Събрахме информация от няколко източника, посетихме и доброволствахме в първите хуманитарни центрове – за да видим и усетим лично и проблемите, и нуждите. Отворихме дарителски кампании в Платформата.бг и в DMS 17777, за да могат организациите на терен да имат достъп до средства, а дарителите – до инструмент за даряване. Обобщихме неотложните нужди, активирахме мрежите, в които членуваме у нас и в чужбина и започнахме да свързваме организации и дарители.
Първи подкрепихме Сдружението на украинските организации в България (СУОБ) "Мати Украйна" с кампания в Платформата.бг и в DMSbg.com. Te набраха над 177 хиляди лева, които под формата на хуманитарна помощ, техника, лекарства и храни бяха изпратени към Украйна. Със средства, дарени от NEXO, сдружението изпрати два апарата за вакуумна терапия и консумативи, нужни за работа с тях, както и бус, който се използва за линейка от парамедици.
Кампании и дарения в полза на спешната дейност на Сдружението направиха Атос (6000 лева), VMware (46000 лева), New Spring Ventures (9500 лева), SAP (11000 лева)
Фондация "За нашите деца" получи 89 800 лева за своята "Мисия: Украйна" - помощ на семейства с малки деца с фокус върху децата с увреждания, пристигнали в София и Пловдив. 808 уязвими деца и техните семейства получиха хуманитарна помощ, достъп до специалисти за социални, образователни и здравни услуги с финансирането от Nexo.
#BG4UA България за Украйна
Инициатива на технологичната общност в България, която прерасна бързо в общност в помощ на пострадалите райони от войната, както и на всички бежанци, пристигнали у нас, подкрепи 17 организации, които работиха с тях през цялата година.
От спешния фонд на инициативата центровете във Варна, Бургас, София получаваха бързо финансиране за да посрещнат критични моменти: струпването на много пристигащи, преместването от морските хотели, посрещането на зимата. С общо 79600 лева бяха подкрепени Регионалният съвет на КНСБ-Бургас, Украински дом, Варна, Фондация +Открито сърце“ Варна, Сдружение Мати Украйна, Фондация „За доброто“. Със средствата и ваучерите, закупени от фонда, организациите купуваха храна, бебешки пюрета, санитарни материали и консумативи за нуждите на украинските бежанци в град Бургас и областта, заплатихме 6 230 хранодни (закуска, обяд и вечеря) на настанените украински бежанци в общо осем държавни бази в България.
Дарителската кампания на #BG4UA бе актуална на Платформата.бг и в нея се включиха много корпоративни дарители като NEXO, ЕКОНТ, TBI Bank, Lidl, Endeavor, Accenture, A Data Pro и Scalefocus. Под името “Ново Начало” кампанията бе и огромна подкрепа за Интерграционния център за украинци бежанци на фондация “ЗаДоброто”. Те подкрепиха над 16 000 души с хуманитарна помощ, 450 в търсене на работа, 265 деца и младежи в социални дейности и преодоляване на травмите от войната, курсове по български език, културно-интерграционни дейности и над 280 души да получат медикаменти и здравна помощ.
С участието на BG4UA се състоя и кариерен форум през месец май, в който се включиха 30 компании и над 150 бежанци, търсещи работа. Както и няколко бази в страната, където бяха настанени бежанци и имаше нужда от средства за изхранване.
17 организации участваха в конкулса „Ново начало“ и получиха 279000 лева за работата им за интеграция на деца и възрастни – спихологическа подкрепа, целодневна и почасаво грижа за деца, езикови курсове. Конкурсът беше първият, който подкрепи НПО, работещи на терен: ОДК Варна, SOS Детски селища - Дрен, Клуб НСО Търговище, сдружение ЕЛА, Фондация “За децата в риск по света”, Британско училище София, фондация “Музика за България”, “Докова и Доков за бъдеще”, Карин дом, Сдружение “Дете и пространство”, фондация “Рийчаут”, Мисия Криле, Отворени обятия, сдружение “Теосис”, сдружение МИГ, Пробудник, Международна награда на херцога на Единбург.
Банка ДСК също имаха своя дарителска кампания в помощ на бежанците, потърсили спасение в България, и на пострадалите от войната в Украйна. Подкрепиха организации, които активно работиха с бежанци в София, Перник, Стара Загора, Видин и Приморско. Помощта им продължи и във Варна, Сливен и София с безплатни курсове по български език за бежанците.
Невидимите деца на Украйна - децата от ромски произход, чиито семейства избягаха от войната и останаха по принуда в Молдова заради липса на лични документи у някои членове на семействата бяха подкрепени от Център "Амалипе" с финансиране от Банка ДСК.
Служителите на Ситибанк дариха 7000 лв. през март 2022 за спешна помощ за пострадали от войната в Украйна. Със средствата бяха купени храна, санитарни материали и всичко, от което имаха нужда майки и деца, пристигнали в България. Подкрепата е и за Детския център в Ситуационен център "Отворени Врати", София, създаден от Фондация "За Доброто" и SoftUni.
Днес през центъра преминаха повече от 20 дечица, на които беше осигурена почасова грижа и много, много игра. Аз наблюдавах внимателно тези деца. Някои влизаха с подпухнали от плач, зачерени и подути очички и малко по-късно се смееха, игареха и не искаха да си тръгват. Дали има смисъл от всичко това? Аз знам. Вероятно и вие." - Кремена Кунева
TELUS International Bulgaria удвои даренията, направени от своите служители в Платформата.бг в подкрепа на хората от Украйна
Компанията дари 15 000 лева за спешни нужди на бежанци и 80 таблета за деца, пристигнали в България, като даренията бяха направени с помощта на Фондация BCause. Служители-доброволци събраха храна, дрехи и други жизненоважни продукти за бежанци, настанени в различни краища на страната.
Фонд “Ние можем” на ЛИДЛ България подкрепи интеграцията на 108 младежи от Украйна, с които работят различни организации. Те учиха български, взеха сертификат за ниво на владеене на езика, участваха в различни професионални курсове в подкрепа на кариерното им развитие и мотивация да живеят и да се развиват в България. В дейностите взеха участие и български младежи.
Чрез фонда бяха финансирани СУБ „Украински дом“, Варна, Фондация Рийчаут, Сдружение „Отворени обятия“, Сдружение Теосис и Сдружение „Стратъп фектори“ - Русе, Фондация „Помощ за Украйна“.
За тази една година гражданския сектор бе финансиран по различни проекти за работа с идващите от Украйна бежанци. Всички те в своята сфера на дейност помогнаха за тяхната интеграция и част от тях продължават да го правят.
Войната не е свършила, както и желанието ни да помагаме.
Към момента има две активни кампании в DMSbg.com за набиране на средства:
Помощ за пострадалите в Украйна - СУОБ Мати Украйна
и
„Втори дом“ – буферен център за семейства с деца в Пловдив
Както и на Платформата.бг:
Български език за 3 месеца - езиковите курсове на Българска Задруга и Академия "Никола Тесла"
и
Топлина на Украйна - кампания на СУОБ Мати Украйна