С дихателни упражнения и споделени разходки възрастните излизат от изолацията
Това са три жени от многобройната ни група, с която посетихме красивия парк на Двореца „Кричим” – Цветанка Богданова, Елена Аргирова и леля Славка – баничарката, както всички в Куртово Конаре я знаят. Цветанка дълги години работеше в пощенската станция на селото. Елена бе счетоводител, а Славка бе хлебар в местния хлебозавод и правеше най-вкусните банички. Общото между тях е, че са почти връстници – 80-годишни, че са загубили всички свои близки и че живеят доста самотно. Пандемията от Covid-19 допълнително усложни ситуацията, възрастните хора бяха много стресирани, а разходките им се ограничаваха до аптеката и хранителните магазини.
Проект МОСТ на НЧ ”Л. Каравелов- 1897” – с. Куртово Конаре, финансиран от Фонд ”Нашите родители” на Фондация BCause цели социализация и разнообразяване на ежедневието на над 50 самотни възрастни хора от Куртово Конаре в условията на пандемия чрез поредица от образователни и културни дейности. В случая съчетахме две дейности - разходка из красивия парк на двореца „Кричим” и среща с един куртовоконарски внук - Васил Тосев, който е известен йога - инструктор, единственият дервиш в България и автор на книга за поддръжка на човешкото тяло.
Защо точно парка на двореца „Кричим”, който се намира в землището на селото? Ами защото този парк до миналото лято беше затворен за свободни посещения. И защото не бяха го виждали, а си струва. И защото е чудесно място за разходка не само за млади и здрави хора. Обаче възрастните местни трудно биха си го позволили по няколко причини: трудно биха се организирали в група с предварителна заявка според изискванията; трудно биха стигнали пеша от единия край на селото до другия, ако няма кой да ги извози; има такси, а за организиране на среща се заплаща допълнително.
И трите жени живеят на 2-3 км от двореца, затова организирахме извозването им. И трите имат много сериозни заболявания, но разходката от 1,5-2 км из парка им се отрази ободряващо, защото беше с чести спирания и беседа за всички интересни растения в парка. А вековните дъби и чинари, чистият въздух и прекрасният аромат на цъфнали пролетни цветя и храсти им подейства стимулиращо. След разходката трите жени заедно с другите се запознаха с Васил Тосев, който беше поканен за лектор и който представи по увлекателен начин своята книга „Поддръжка на човешкото тяло”. Беше им толкова интересно, че заедно правиха упражнения за правилно дишане, коментираха здравословното хранене и се впечатлиха от интересната житейска съдба на лектора. Накрая пожелаха да благодарят за приятните емоции и от възможността да се срещнат с други хора, да си поговорят, да се почувстват значими.
Само след няколко дни Цветанка Богданова се похвали, че е прочела книгата на Васил Тосев ”Поддръжка на човешкото тяло”. Оказа се, че това малко, но ценно книжле е ежедневно с нея и й помага за се научи да диша правилно, а част от по-леките упражнения изпълнява с удоволствие.