Най-новият учебник „Корпоративна устойчивост и отговорност“ с автор д-р Марина Стефанова за първи път в България обобщава теория, експертен опит и добри фирмени практики в тридесет различни направления на стратегическия мениджмънт на компанията, ориентиран към нейния устойчив растеж и водещо място в обществото. Своите постижения в областта на КСО споделят 28 български компании.
В учебника е представена работата на фондация BCause в помощ на дългосрочни програми на отговорни компании, със специално внимание върху отчитане на социалния ефект. Като илюстрации са използвани програмите "Забавно лято, грижовна есен" на Филип Морис България и "Еко Грант" на А1.
" Във Фондация BCause имаме късмета през последните 12 години заедно с отговорни компании да сътворяваме полза, да правим промяна - коментира Елица Баракова, изпълнителен директор. - Преди 20 години не беше така: компаниите правеха каквото са намислили и за отчитане на успех стигаше децата са в еднакви якета, тортите по Коледа да са на корем, а снимките - цветни. Днес бизнесът знае по-добре и повече за оценка на нуждите, планирането и устойчивостта на своите социално-отговорни проекти. В BCause сме работили за големи и малки компании, български и чужди, с бюджет от 5 до 500 хиляди лева - все с мисъл проектът да остави конкретен отпечатък. Гордеем се с всеки от тях!"
В учебника „Корпоративна устойчивост и отговорност“ ще намерите 35 вдъхновяващи примера от 12 индустрии: банково дело, газификация, енергетика, консултантски услуги, лека промишленост, маркетинг, медии, медицина, минно дело, пивоварна индустрия, преработвателна промишленост и фармацевтика.
В 4 глави са разгледани теоретичните основи на КСО, ключовите му направления, процесите на внедряване и компанията като фактор за популяризирането му в обществото.
Д-р Марина Стефанова е преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси и СУ „Св. Климент Охридски“. Паралелно със заетостта си в академичната област, Марина Стефанова е директор „Устойчиво развитие“ към Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. Работи активно за създаване на стандарти и политики в областта на КСО като член на Огледалния комитет на ISO 26 000 към Българския институт за стандартизация, член на Работната група 13 към Министерството на труда и социалната политика и активен участник в работата на Икономическия и социален съвет. През 2013 г. b2b media ѝ връчва приза „Зелена личност на България“.
Най-новият ѝ мултимедиен информационно-образователен проект CSR AdviceBoх я позиционира в общественото пространство като един от онлайн предприемачите с кауза.