Яна Митева беше стажантка във Фондация BCause в края на 2020 година, след като се яви на конкурс. Завършила е ПЕГ "Никола Й. Вапцаров" в Шумен, а сега е студентка по Европеистика в Софийски университет "Св.Климент Охридски". Член е на Европейско младежко движение и има стажантски опит от няколко организации - Тук-там, Тръст за социална алтернатива, Заедно в час. За своите преживявания и мисли по време на стажа си при нас разказва самата Яна.
Здравейте! Казвам се Яна Митева, на 22 години съм и уча в Софийския университет.
Имах възможността да проведа стаж в BCause с продължителност 2 месеца. Заради извънредната епидемична обстановка той се проведе онлайн, но това не попречи да бъда въвлечена в повечето дейности на организацията, сред които и глобалната инициатива „Щедрият вторник“.
По време на обучителната практика се запознах отблизо с дейността на фондация BCause, както и с работата в неправителствения сектор. Участвах в обучение по набиране на средства за НПО и се запознах с начините на привличане на дарители и подкрепа за каузи, както и популяризирането им чрез социалните мрежи. Имах възможността да публикувам новини и да пиша текстове за сайта и фейсбук страницата на фондацията, като научих как да провокирам интереса на читателите. Получих насоки относно кандидатстването по проекти, тяхното оформяне и реализиране, както и съвети за подобряване на описанието на проект по моя идея.
Преди да завърша стажа си в BCause смятах, че това е първият ми опит в областта на благотворителността. Осъзнах, че това не е така. Провеждала съм стажове в три неправителствени организации, като всяка от тях е имала своя кауза и мисия. Работейки доброволно за тях, аз допринасях за реализирането на тези идеи и тяхното разпространение сред много хора. Защото благотворителността не се изразява само във финансова помощ. Тя може да бъде под формата на време, отделено да споделим и да разкажем за благотворителна инициатива, или труд, вложен в осъществяването на доброволна дейност. Дори четейки този текст, според мен, Вие извършвате акт на благотворителност, защото научавате или си припомняте за фондация BCause, която е посланик на добротворчеството.
Организациите, чиито идеи BCause подкрепя и разпространява, възприемат своята работа като лична кауза и дори житейска мисия. Именно от такива хора искам да бъда заобиколена, защото те ме вдъхновяват да давам всичко от себе си, да постигам повече и да бъда полезна.
За мен опитът, който натрупах в BCause, е много ценен. Разбрах, че няма големи и малки каузи, или значими и маловажни, или интересни и скучни. Зад всеки проект или инициатива стои желанието на човек или група хора да подобрят средата, да акцентират върху значим проблем, търсейки начин за разрешаването му, или да ни припомнят важни ценности, които сме забравили.
Понякога сме твърде заети, твърде изморени, имаме си собствени грижи и проблеми. Не е нужно да засаждаме 100 дръвчета или да изпращаме по 20 sms-a. Дори само един акт на благотворителност е едно добро начало, защото „не можем да правим велики неща, а само малки неща с много любов“.
Фондация BCause беше приемаща организация на пратикантките Яна Митева и Ралица Димитрова в рамките на 80 часа през ноември и декември 2020 г. по програма "Социални иноватори" за обучителни практики в неправителствени организации от България. Програмата насърчава приобщаването на младите хора към гражданския сектор, като им дава възможност да се запознаят отблизо с работата на организациите на гражданското общество, а те като приемащи организации - да открият нови съмишленици и носители на гражданска енергия, които да ги подкрепят в текущите и бъдещи инициативи.
Програмата се реализира в рамките на проект "Социални иноватори", финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез Фонда за младежка заетост на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвежкия финансов механизъм".